Povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta, ambasadorka Države Izrael Avivit Bar-Ilan i predsednik Gradske opštine Savski venac Miloš Vidović su danas posetili Spomenik Jevrejima stradalim u Beogradu, na mestu gde su se odvijali stravični događaji tokom Drugog svetskog rata. Spomenik se nalazi u ulici Braće Krsmanović, a nedavno je očišćen od grafita, čemu su se zahvalili predstavnici opštine i nadležni službi.
Predsednik Vidović je istakao važnost ove posete rečima: „Danas smo se okupili kako bismo pokazali koliko poštujemo i cenimo sve one koji su ovde stradali, kao i ljudsku patnju koja simbolizuje jednu istorijsku lekciju. Ovaj spomenik postavljen je pre više od 10 godina zahvaljujući inicijativi Opštine Savski venac i simbolizuje sećanje na istoriju jednog naroda.“ On je naglasio zajedničko zalaganje sa ambasadom Izraela da ovaj spomenik bude dostupan javnosti i da generacije koje dolaze nastave da čuvaju sećanje na žrtve holokausta i genocida.
Ambasadorka Bar-Ilan je dopunila njegovu poruku, ističući značaj očuvanja sećanja na Holokaust, posebno u vreme kada preživelih, koji mogu da svedoče o tim strahotama, ima sve manje. Kao Jevrejka i potomkinja Jevreja koji su živeli u Beogradu, izrazila je poseban osećaj odgovornosti prema očuvanju sećanja na događaje koji su se tu odigrali. „Ovaj spomenik čuva bolno sećanje na Holokaust“, rekla je ona, naglašavajući važnost edukacije mladih o ovim temama kako bi najmračniji trenuci istorije ostali u svesti naroda.
U leto 1942. godine, na mestu gde se danas nalazi spomenik, esesovci su višestruko zlostavljali i ubijali Jevreje. U gasnom kamionu, koji je bio prepun do 100 zatočenika, vozači su puštali izduvni gas, a kroz njega je prošlo više od 6.300 nevinih žrtava. Ove žrtve, među kojima su bile žene, deca i stariji, odvedene su na mesto gde ih je čekala masovna grobnica, a njihovo stradanje predstavlja jednu od najstrašnijih slika Holokausta.
Ambasadorka Bar-Ilan je zaključila: „Pored odavanja počasti žrtvama Holokausta i čuvanja mesta njihovog stradanja, imamo odgovornost da mlade generacije učimo o važnosti kulture sećanja, kako najmračniji trenuci istorije ne bi izbledeli u zaboravu.“ Ova izjava ukazuje na potrebu kontinuiranog obrazovanja i očuvanja sećanja kao sredstva prevencije budućih tragedija.
U obilasku spomenika prisustvovala je i članica Veća Gradske opštine Savski venac, Dunja Hadžić, čime je dodatno naglašena sveobuhvatna podrška ovog skupa i značaj sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu.




