Bez rasprave o litijumu u ponedeljak, biće uvrštena u redovno zasedanje skupštine

Aleksandar Radosavljević avatar

Sednica Skupštine Srbije na kojoj bi se raspravljalo o rudarenju litijuma i bora nije održana u ponedeljak kako je najavljeno već će biti uvrštena u dnevni red redovnog zasedanja koje počinje u utorak, 1. oktobra. Predsednica Skupštine Ana Brnabić optužila je opoziciju za odugovlačenje rasprave o rebalansu budžeta kako bi izbegla raspravu o litijumu. Opozicija traži zabranu istraživanja i iskopavanja litijuma u Srbiji, ali predstavnici vlasti tvrde da je to štetan predlog zakona. Dok je Brnabić govorila, poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović držao je natpis „Laže“, ali se ubrzo povukao. Opozicija tvrdi da je vlast kriva za odlaganje rasprave o litijumu, dok vlast tvrdi da žele sednicu sa svim tačkama dnevnog reda. Novi talas protesta protiv planova za rudarenje litijuma u Srbiji počeo je u junu, a vlada planira nastavak projekta Rio Tinta i otvaranje rudnika litijuma. Kompanija Rio Tinto tvrdi da je projekat „Jadar“ ekološki bezbedan, ali ekološki aktivisti upozoravaju na moguće ekološke posledice. Srbija, Nemačka i EU potpisale su Memorandum o kritičnim sirovinama, koji predviđa proizvodnju baterija za električna vozila.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika