Bezbednost dece u slučaju saobraćajne nesreće

Aleksandar Radosavljević avatar

Saobraćajna nesreća može biti izuzetno stresna situacija, posebno ako su u vozilu mališani. U tim trenucima, svaka odluka koju roditelj donese može biti ključna za sigurnost deteta. Niki Džurkuc, bivša medicinska sestra, podelila je savete koje je stekla iz svog profesionalnog iskustva, a koji mogu značajno uticati na ishode u hitnim situacijama.

Ona upozorava roditelje na čestu i potencijalno opasnu grešku koju prave kada se nađu u saobraćajnim nesrećama. Naime, Niki ističe da se ni u kojem slučaju ne bi smelo pokušavati izvaditi dete iz auto-sedišta pre nego što stigne Hitna pomoć. Mnogi roditelji, često u panici, donose odluku da odmah izvade svoje dete iz vozila, misleći da će im tako pomoći, no to može dovesti do ozbiljnih povreda koje na prvi pogled nisu vidljive.

Niki objašnjava da se u saobraćajnoj nesreći dešavaju tri sudara. Prvi udar je onaj kada automobile udari prepreka ili drugo vozilo. Drugi je unutrašnji udar, kada telo udari o unutrašnjost automobila, dok je treći udar „unutrašnji sudar“, kada organi, uključujući mozak, udaraju o unutrašnje zidove tela. Ovi unutrašnji sudari mogu izazvati ozbiljne povrede koje ne moraju odmah da se jave.

Važno je da roditelji budu svesni da čak i ako dete ne pokazuje vidljive povrede, ono može imati ozbiljna unutrašnja oštećenja. Stoga ostati smiren i čekati stručnu pomoć može biti ključno za opstanak i zdravlje deteta. Dok čekate hitnu pomoć, roditelji mogu preći na zadnje sedište i ostati s detetom, pružajući mu utehu i sigurnost verbalnom podrškom.

U slučajevima kada je premeštanje deteta iz auto-sedišta neophodno, Niki savetuje korišćenje odgovarajućih alata, poput makaza, za sečenje sigurnosnog pojasa. Važno je naglasiti da u ovim situacijama ne bi trebalo reagovati impulzivno, već sačekati stručnjake koji se bave tim situacijama. Stručnjaci su obučeni da procene situaciju i da deluju na način koji je najsigurniji za dete.

Pored toga, Niki naglašava važnost ostavljanja deteta u auto-sedištu do trenutka kada stručnjaci stignu, jer može pomoći da se izbegne dodatna šteta. Njen pristup se oslanja na znanje koje je stekla tokom godina rada u hitnoj medicini, gde su brze i ispravne odluke mogli da spase živote.

Vodeći se njenim savetima, roditelji mogu značajno smanjiti rizik od dodatnih povreda u situacijama koje su već pretežne i stresne. Na kraju, Niki podseća da je najvažnija stvar u tim situacijama sigurnost deteta. Njene preporuke pružaju smjernice koje mogu pomoći roditeljima da zadrže pribranost i da postupaju mudro kada se suoče s nesrećom.

Kao poruka iz ovog iskustva, roditelji treba da budu obazrivi i da brinu o tome kako se ponašaju u kriznim situacijama. Uvek je bolje osetiti sigurnost deteta na način koji podržava njegovu sigurnost i zdravlje. Takođe, komunikacija u trenutku krize može biti umirujuća i od velike pomoći, pa se preporučuje da roditelji ostanu uz svoje mališane i pruže im emocionalnu podršku dok čekaju pomoć.

Na kraju, važno je naglasiti da je edukacija o bezbednosti u saobraćaju i pravilnom ponašanju u situacijama nesreće od vitalnog značaja za sve roditelje. Niki Džurkuc svojim savetima podseća sve nas na značaj pravovremenih i smirenih reakcija u trenucima koji su puni stresa i zabrinutosti. Dodatno, objašnjenje i razumevanje unutrašnjih povreda može pomoći u sprečavanju ozbiljnih posledica koje se mogu javiti kasnije, čime se dodatno osigurava bezbednost dece u saobraćaju.

Aleksandar Radosavljević avatar