Najstarija preživela iz Aušvica-Birkenau preminula u 102. godini
Gradonačelnik Targu Mureša u rumunskoj pokrajini Transilvaniji, Sus Zoltan, saopštio je danas da je u 102. godini preminula Žuža Dijamantštajn, jedina preživela iz nacističkog logora Aušvic-Birkenau koja je živela u toj opštini.
„Nada, hrabrost, spokoj i beskrajna ljubav, to je ono što sam uvek osetio uz nju, svaki put kada bih je sreo. Gospođa Žuža Dijamantštajn, jedina preživela iz logora Aušvic-Birkenau u našem gradu, umrla je u 102. godini života. Neka je zauvek blagosloveno sećanje na nju“, napisao je gradonačelnik Sus Zoltan na Fejsbuku, prenosi Ađirpres.
Žuža Dijamantštajn rođena je 17. juna 1922. godine i bila je u grupi od 3.149 ljudi deportovanih iz geta Regin 4. juna 1944.
Njen neverovatan životni put i borba za preživljavanje užasima koncentracionog logora Aušvic-Birkenau, gde je provela više od godinu dana, svedoče o velikoj snazi volje i hrabrosti koje je pokazala tokom Drugog svetskog rata.
Nakon oslobođenja logora, Žuža se vratila u Rumuniju gde je nastavila život, boreći se za pravdu i sećanje na sve stradale žrtve holokausta.
Njen doprinos očuvanju sećanja na nepravde i patnje koje su se dogodile tokom Drugog svetskog rata od neprocenjive je važnosti za održavanje sećanja na tragediju holokausta i važno je da se njena priča nastavi prenositi generacijama.
Svojim primerom hrabrosti i odlučnosti, Žuža je bila inspiracija mnogima i ostavila je dubok trag u srcima svih koji su je poznavali.
Gradonačelnik Targu Mureša, zajedno sa čitavom zajednicom, izražava saučešće porodici i prijateljima Žuže Dijamantštajn, ističući da će se njeno sećanje večno čuvati i da će njena životna priča služiti kao podsetnik na važnost sećanja na istorijske tragedije kako bi se u budućnosti sprečile slične strahote.
Žuža Dijamantštajn će ostati upamćena kao simbol hrabrosti, izdržljivosti i nade u najmračnijim vremenima, a njen doprinos u očuvanju sećanja na žrtve holokausta neće biti zaboravljen.
Njena smrt predstavlja veliki gubitak za celokupnu zajednicu ali i podseća na važnost očuvanja sećanja na prošlost kako bi se osiguralo da se slične tragedije nikada više ne ponove.
Njeno sećanje će zauvek živeti u srcima svih koji su je poznavali i njen lik će ostati urezan u kolektivno sećanje kao podsećanje na užase holokausta i svedočanstvo o snazi ljudskog duha u borbi protiv zla.
Neka je večna slava i hvala Žuži Dijamantštajn, simbol hrabrosti i izdržljivosti u najtežim trenucima, neka njeno nasleđe služi kao inspiracija za sve nas da se borimo protiv mržnje, netolerancije i nepravde kako bismo izgradili bolji i pravedniji svet za sve ljude.
Gradonačelnik Sus Zoltan istakao je da je ponosan što je imao priliku da poznaje Žužu Dijamantštajn i da je njeno prisustvo u njihovom gradu bilo blagoslov i inspiracija za sve koji su je poznavali.
Njen primer hrabrosti, snage i vere u bolju budućnost treba da bude putokaz za sve nas u izgradnji društva koje poštuje mir, toleranciju i ljudska prava, istakao je gradonačelnik i apelovao na sve građane da se pridruže u očuvanju sećanja na stradanje Žuže Dijamantštajn i svih žrtava holokausta kako bi se sačuvala uspomena na njih i njihovu patnju.
Njenim odlaskom svetu je izgubljen jedan od poslednjih preživelih svedoka holokausta ali njeno sećanje će zauvek ostati živo i neka nas podseća na važnost istorijske svedočenja o užasima rata kako se slične tragedije ne bi ponovile u budućnosti.
Neka je večna slava i mir Žuži Dijamantštajn, simbolu hrabrosti i nade u najtežim trenucima, neka njen primer bude inspiracija za sve nas da se borimo za bolji svet za sve ljude.




