Predsednik Srbije Aleksandar Vučić osudio je blokadu Radio-televizije Srbije (RTS), nazivajući je „zločinom bez presedana“. U svom nastupu na TV Pink, istakao je da su blokaderi, koji su deset dana ometali rad i pristup ljudima, umislili da mogu da rade šta god žele. Vučić je rekao da će država izabrati pravi trenutak za delovanje i odgovor na ovu situaciju.
Vučić je rekao da nije reč o njegovoj ljubavi ili poštovanju prema RTS-u, već o osnovnim ljudskim pravima. „Zamislite da deset dana blokirate ljudima pristup i izlaz iz grada, da ne mogu da kupe hranu, piće ili da rade. To je potpuno neprihvatljivo“, naglasio je Vučić. On je dodao da je podrška blokadi došla od nekih nevladinih organizacija i drugih spoljnih aktera, što, prema njegovim rečima, ukazuje na njihovu pozadinu.
Takođe je naveo i da su reagovale međunarodne organizacije kada su se održavali protesti ispred televizije N1, dok mu je reakcija na blokadu RTS-a bila izostala. „Ovo maltretiranje traje već deset dana i očigledno ih nije briga“, rekao je Vučić.
Jedna od ključnih tačaka koju je izneo je da je prvi put od 2000. godine komemorativni skup u čast 16 poginulih u bombardovanju RTS-a samo pre nekoliko dana prošao bez prenosa, što je pripisao blokadama. On je istakao da su blokaderi izgubili svaku svest o pravilima i granicama, ubeđeni da mogu da rade što žele.
Prema Vučićevim rečima, blokaderima je dojavljeno da ne rizikuju dalje blokade javnog prevoza zato što bi se suočili sa intervencijama državnih organa. Istakao je da će država postaviti „crvenu liniju“ kada proceni da je trenutak za intervenciju, ali da nijedna akcija neće biti preduzeta bez ozbiljnih razloga.
Vučić je istakao da nije sklon korišćenju sile, naglašavajući da je važno da država bude demokratska i da pravi trenutak bude izabran s puno opreza. „Svi znamo ko je najjači u državi. Država ima monopol fizičke prinude, ali mora da odabere trenutak kada će delovati“, naveo je predsednik.
Osim toga, pozitivno je ocenio napredak u radu novinara RTS-a, ističući da sada imaju više mogućnosti za obavljanje svojih poslova u poređenju sa pre nekoliko dana. Međutim, osudio je pojedince unutar RTS-a koji su pomagali blokaderima, navodeći da su oni doprinosili onemogućavanju svojih kolega u radu.
Tokom izlaganja, Vučić je objasnio kako su određeni zaposlenici „zaboravili gde rade“ i da su se ponašali kao da nije važno da ispunjavaju svoje radne obaveze. Napomenuo je da takvo ponašanje mora biti ispravljeno od strane rukovodstva RTS-a. „Neki ljudi mislili su da mogu da rade šta žele kada su deo državne kompanije, ali to nije način na koji stvari funkcionišu“, kazao je Vučić.
Oprezno je govorio o rizicima koje je policija preuzela prilikom obezbeđivanja prolaza zaposlenima tokom blokada. On je naglasio da odgovornost za nastalu situaciju mora biti preuzeta. Takođe, kritizovao je svaku vrstu nerada i naznačio da obični ljudi neće tolerisati plaćanje onima koji ne rade.
S obzirom na sve što se dešava, Vučić je poručio da će brzo svi shvatiti da se tako ne može ponašati, i da svi moraju raditi svoj posao kako bi gledali napred. Na kraju, pozvao je na razumevanje i odgovornost svih aktera u ovom procesu, kako bi se situacija što pre rešila.




