Četvoro astronauta NASA vratilo se na Zemlju nakon gotovo osam mjeseci na ISS

Nikoleta Tadić avatar

Astronauti NASA vratili su se na Zemlju nakon osam mjeseci na ISS-u

Četvero astronauta NASA-e vratilo se danas na Zemlju u letjelici kompanije Spejseks nakon što su bili u misiji na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) koja je trajala gotovo osam mjeseci. Kapsula Spejseksa spustila se u Meksički zaliv nedaleko od obale Floride.

Njihov boravak na ISS-u bio je produžen zbog problema s kapsulom Starliner kompanije Boeing i uragana „Milton“ koji je pogodio SAD početkom ovog mjeseca.

Četvoro astronauta, troje američkih – Metju Dominik, Majkl Barat i Žanet Eps te jedan ruski – Aleksandar Grebenkin, trebalo je vratiti se na Zemlju prije dva mjeseca, ali je njihov povratak bio odgođen zbog problema sa kapsulom Starliner koja se u septembru vratila sa ISS-a prazna jer je procijenjeno da nije sigurna za povratak astronauta.

Spejseks je lansirao četvoro astronauta u martu, a astronauti Buč Vilmor i Suni Vilijams, koji su na ISS stigli kapsulom Starliner te čija je misija zbog kvara letjelice produžena s osam dana na osam mjeseci, i dva astronauta koje je Spejseks lansirao prije četiri sedmice, ostati će u misiji do februara.

Ovo je još jedan uspješan povratak astronauta nakon dugotrajne boravka na ISS-u. Astronauti su proveli osam mjeseci u svemiru obavljajući različite znanstvene eksperimente i istraživanja koja su od suštinskog značaja za razvoj astronautike i istraživanja svemira.

Ova misija pokazala je snagu suradnje između različitih svemirskih agencija i kompanija te je dokazala tehnološku i znanstvenu naprednost ljudi koji se bave istraživanjem svemira. Sve ovo doprinosi daljnjem razvoju astronautike i otvara nove mogućnosti za buduće misije u svemiru.

Nakon uspješnog slijetanja kapsule u Meksički zaliv, astronauti su prevezeni na sigurno i odvedeni na medicinske preglede kako bi se osiguralo da su u dobrom zdravstvenom stanju nakon povratka s ISS-a. Znanstvenici će analizirati podatke i rezultate eksperimenata koje su astronauti obavili tijekom misije kako bi mogli donijeti nove spoznaje o ponašanju i utjecaju svemira na ljudsko tijelo.

Očekuje se da će astronauti uskoro podijeliti svoja iskustva i dojmove s javnošću te predstaviti rezultate svog rada na ISS-u. Cilj ovakvih misija je unaprijediti znanje o svemiru, istražiti nove mogućnosti za život izvan Zemlje te pružiti nova saznanja koja će biti korisna za buduće generacije istraživača svemira.

Misija astronauta na ISS-u predstavlja veliki korak u istraživanju svemira te otvara brojne mogućnosti za buduće putovanje i istraživanja izvan Zemlje. Suradnja među svemirskim agencijama i kompanijama ključna je za uspješno obavljanje ovakvih misija te će zajedničkim naporima ljudi u svemiru biti moguće ostvariti nove ciljeve i otkrića.

Četvero astronauta koji su se danas vratili na Zemlju ponosno su predstavljali svoje zemlje i svemirske agencije te su obavili važan posao na ISS-u. Njihov povratak uspješno je obavljen zahvaljujući timskom radu i suradnji među svim sudionicima u ovoj misiji.

Ova misija pokazala je da je ljudska radoznalost i želja za istraživanjem svemira beskrajna te da su ljudi sposobni za velike podvige i dostignuća kada se udruže s jedinstvenim ciljem. Sve ovo ukazuje na svijetlu budućnost istraživanja svemira i otvara nove horizonte za istraživanje i otkrića u godinama koje dolaze.

Nikoleta Tadić avatar

izbor urednika