Crna Gora: Prosvjetari prihvatili ponudu Vlade, učenici se vraćaju u klupe

Aleksandar Radosavljević avatar

Nakon višednevnog štrajka prosvjetara u Crnoj Gori, Sindikat prosvjete je prihvatio ponuđene uslove Vlade Milojka Spajića i odlučio prekinuti štrajk. Ovakva odluka znači da će crnogorske škole nakon tri dana ponovno početi s radom.

Predsjednik Sindikata prosvjete, Radomir Božović, izjavio je da su postigli sporazum s Vladom o prekidu štrajka i uslovima za daljnje funkcioniranje. Sindikat je odlučio prihvatiti ponuđeni sporazum, i time prekinuti štrajk te se vratiti redovnoj nastavi.

Štrajk prosvjetnih radnika započeo je u ponedjeljak, s ciljem da se Vlada pridrži obećanja prethodne vlade i poveća plaće u sektoru prosvjete za deset posto.

Božović je naveo da je postignut dogovor o povećanju plata za deset posto bruto, te naknadnog povećanja od 17 posto neto. Ovo će značiti povećanje koeficijenata od 10 posto za sve zaposlene u prosvjeti od 1. srpnja. Također, od 1. rujna ide novo povećanje i to kroz neto uvećanje od najmanje 17 posto.

Iako nije potpuno zadovoljan ponuđenim uslovima, Božović je istaknuo da se sindikat borio protiv sistema neravnopravnosti te da je bila žestoka borba. Također je naveo da su se suočavali s pritiscima pojedinih direktora, no istaknuo je da su ustrajali unatoč tome.

Prema podacima Ministarstva prosvjete, zarada profesora razredne nastave s 15 godina radnog staža trenutno iznosi 851 eura, što je nešto više od prosječne zarade u Crnoj Gori.

Ovaj sporazum označava završetak štrajka i povratak učenika u školske klupe. Također, ističe se važnost pregovora i postizanja kompromisa između sindikata i vlade radi rješavanja problema u obrazovnom sektoru. Sindikat prosvjete izrazio je spremnost za suradnju i daljnje pregovore kako bi se osigurali bolji uvjeti za prosvjetne radnike u budućnosti.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika