Ministarka kulture Srbije Maja Gojković je 27. januara 2021. godine, na državnoj ceremoniji u Beogradu, najavila važnost obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta. Ministarka je istakla da je Holokaust jedna od najvećih tragedija čovečanstva i da je srpski narod zajedno sa Jevrejima i Romima stradao u Drugom svetskom ratu. Na ceremoniji prisustvovali su zvaničnici kao što su predsednik parlamenta Vladimir Orlić, ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i predstavnici ministarstava, vojske, Saveza jevrejskih opština i romske zajednice. Također, vence su položili i ambasadori Rusije, SAD i Francuske. Ministarka Gojković je također najavila obnavljanje Centralne kule Starog sajmišta, koja će služiti kao izložbeni prostor posvećen Sajamištu i Topovskim šupama. Ministarka i direktorka Memorijalnog centra Staro sajmište Krinka Vidaković Petrov su obišle prizemlje i prvi sprat kule gde se sprovodi obnova. Sajam, koji je izgrađen neposredno pred Drugi svetski rat, nemački nacistički okupator pretvorio je u logor tokom rata. Prema rečima Krinke Vidaković Petrov, oko 40,000 ljudi je bilo logoru, a od njih je život izgubilo oko 17,000. Petov je podsetila da je u Starom sajmištu ubijeno 6,500 jevrejskih žena i dece. Ministarka Gojković i direktorka Petrov su izrazile nadu da će naredne godine biti otvorena stalna postavka Memorijalnog centra Staro sajmište. U okviru ceremonije, rabin Isak Asijel je pročitao molitvu, a održan je i umetnički program u znak sećanja na žrtve, uz prisustvo vojnog orkestra i garde.
Dan sećanja na žrtve holokausta obeležen ceremonijom

Podeli vest



