Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković nedavno je izrazio zabrinutost zbog trenutne situacije na državnim univerzitetima, ističući sve veću nestabilnost koja bi mogla dovesti do gubitka studenata. Stanković je na sastanku sa dekanima fakulteta naglasio da je neophodno završiti akademsku godinu i omogućiti upis novih studenata, s obzirom na to da su neki dekani već pokazali spremnost za prelazak na onlajn nastavu, dok se drugi još premišljaju.
„Atmosfera na Univerzitetu nije regulisana, a incidenti poput napada na profesorku Pravnog fakulteta su neprihvatljivi. Moramo prepustiti nadležnim organima da sprovedu istragu i sankcionišu neodgovorno ponašanje“, rekao je Stanković.
Tokom sastanka, dekani su razmatrali zahteve za završetak akademske godine, uz mogućnost prelaska na onlajn nastavu koja može biti sinhrona ili asinhrona. Asinhrona nastava podrazumeva da profesori snime svoja predavanja koja će biti dostupna studentima putem internet platformi. Stanković je naglasio da onlajn nastava može biti privremeno rešenje, koristila se tokom pandemije, ali da ne može zameniti direktno predavanje.
„Prvo, potrebno je deblokirati akademske institucije kako bi se realizovala neposredna nastava. U mnogim gradovima, kao što su Kragujevac i Niš, fakulteti već funkcionišu na režimu onlajn nastave“, dodao je. Stanković je ukazao na to da je važno očuvati akademsku dinamiku i da su dekanima, rektorima i studentima potrebni jasni uslovi za nastavak nastave.
S obzirom na trenutne proteste i blokade univerziteta, Stanković je upozorio na gubitak nastavnog kontinuiteta, što stvara probleme u readaptaciji svih učesnika obrazovnog procesa. Diskontinuitet obrazovanja traje od decembra do sada, a sve to otežava efikasno sprovođenje obrazovnog procesa.
Osim pitanja o onlajn nastavi, ministar je ukazao na to da se univerziteti trenutno nalaze u političkim borbama, umesto da se fokusiraju na završetak akademske godine. Stanković je naglasio da je potrebno suprotstaviti se politizaciji obrazovnog procesa i da se prosveta ne sme koristiti kao instrument dnevne politike.
„Imamo fakultete nacionalnih manjina koji su nastavili sa redovnim radom uprkos svim nedaćama. Pokazali su da se nastava može održavati čak i u teškim uslovima“, rekao je.
U razgovoru o incidentu koji se desio prilikom njegove posete Novom Sadu, Stanković je naveo da je bio izložen zviždanju i napadima studenata, što je nazvao političkim nasiljem. Govorivši o blokadi, naglasio je da studenti nisu pokušavali da ga provociraju, već su se nadali reakciji koja bi mogla biti korišćena u političke svrhe.
„Ne delim studente, želim da se bakćem isključivo obrazovnim pitanjima, a ne da učestvujem u sukobima. Bežeći od incidenata, pokazujem ozbiljnost i odgovornost prema svom poslu“, dodao je ministar.
Stanković je zaključio da je neophodno da se obrazovni sistem odvoji od političkih pritisaka kako bi se uspešno završila ova akademska godina. To je jedini način za stabilizaciju situacije na univerzitetima i obezbeđivanje neophodnog prostora za studente i profesore da se vrate svojim obavezama i studijskim aktivnostima. Pravi izazov je pronaći način kako da se učini proces učenja fluidnim i dostupnim svim studentima, naročito u ovim izazovnim vremenima.