Detalji hitnog sastanka Vučića sa ministrima povodom odluke Kurtija da danas zabrani dinar

Berislav Janković avatar

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić održao je sinoć hitan sastanak sa pojedinim ministrima Vlade Srbije nakon što je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti odbio predlog SAD, EU i zemalja Kvinte o zabrani upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji. Na sastanku u Predsedništvu razgovarano je o narednim koracima koje će Beograd preduzeti povodom ove odluke.

Specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak najavio je da će vlada privremenih institucija na Kosovu danas izneti informacije o zabrani upotrebe dinara. Nakon susreta sa premijerom i predsednicom privremenih prištinskih institucija, Aljbinom Kurtijem i Vjosom Osmani, Lajčak nije želeo da otkrije više detalja o odluci centralne banke Kosova o suspenziji dinara.

On je istakao da su u razgovorima bili pomenuti odluka centralne banke Kosova, ali da neće deliti više informacija te da će ih kosovska vlada saopštiti u sredu. Situacija oko zabrane korišćenja dinara na Kosovu i Metohiji postala je predmet hitnih sastanaka i razgovora, kako na političkom, tako i na ekonomskom nivou, kako u Srbiji, tako i na Kosovu.

Premijer Aljbin Kurti odlučio je da zabrani upotrebu dinara na Kosovu i Metohiji, odbijajući predlog SAD, EU i zemalja Kvinte. Ovo bi moglo dovesti do daljeg zaoštravanja već napetih odnosa između Beograda i Prištine. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izrazio je zabrinutost zbog ove odluke, ocenjujući je kao još jedan pokušaj da se ekonomski i politički ugrozi srpski narod na Kosovu i Metohiji.

Suspendovanje upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji moglo bi imati ozbiljne posledice kako po ekonomiju, tako i po svakodnevni život ljudi na Kosovu. Kako će se situacija dalje razvijati ostaje da se vidi, ali je jasno da će obe strane morati pronaći neki oblik kompromisa kako bi se izbegao dalji rast tenzija. Ako to ne bude postignuto, mogu se očekivati dalji problemi i sukobi, što bi imalo štetne posledice po sve stanovnike regiona.

Otpor prema upotrebi dinara na Kosovu i Metohiji takođe dolazi od Srpske liste, koja predstavlja srpsku zajednicu na Kosovu. Oni tvrde da je odluka privremenih prištinskih institucija neustavna i da će se boriti protiv takvih poteza. U međuvremenu, situacija je podigla i veliku prašinu u Srbiji, gde se vode žučne rasprave o tome kako reagovati na ovu odluku.

Uzimajući u obzir sve ove faktore, nije teško zaključiti da je situacija veoma ozbiljna i da zahteva brzo delovanje obe strane kako bi se izbegle negativne posledice po sve stanovnike regiona. Očekuje se da će se događaji brzo razvijati i da će se političke i ekonomske tenzije između Beograda i Prištine dodatno zaoštriti. Srbija će preduzeti odgovarajuće mere kako bi zaštitila interese srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, dok će privatnici i građani morati pronaći način da se prilagode novonastaloj situaciji.

Odluka premijera Kurtija dodatno komplikuje već napetu situaciju između Beograda i Prištine, a rešavanje ovog pitanja zahtevaće ozbiljan napor i angažovanje kako međunarodnih aktera, tako i lokalnih političkih lidera. Realnost je da politička i ekonomska nestabilnost na Kosovu i Metohiji ima ozbiljne posledice i da bi izbegavanje konstruktivnog dijaloga moglo dovesti do daljeg pogoršanja situacije. Sve strane moraju biti spremne na kompromis i razumevanje kako bi se izbegli potencijalni sukobi i problema.

Berislav Janković avatar