Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, predložio je sporazum o specijalnim odnosima između Republike Srpske i Crne Gore, naglašavajući da se to ne odnosi na Bosnu i Hercegovinu. Dok su trajali razgovori Dodika i predsjednika Skupštine Crne Gore, Andrije Mandića, održan je protest ispred zgrade skupštine. Dodik je istakao da Republika Srpska ima pravo na specijalne odnose sa susjedima kroz Dejtonski sporazum te da želi uspostaviti takav sporazum sa Crnom Gorom. Mandić je podržao ovaj sporazum, ističući da je u skladu sa Dejtonskim sporazumom. Grupa gradjana i aktivista je protestovala protiv Dodikove posjete ispred Skupštine, dok je Tanja Pavićević, građanska aktivistkinja, istakla da ne podržavaju zločince i ubice. Dodik je naglasio da je došao u posetu da podrži Mandića i njegovu političku strukturu te da podržava evropske reforme koje sprovodi Crna Gora. Mandić je istakao da Crna Gora poštuje Bosnu i Hercegovinu kao državu i da podržava ravnopravnost i dijalog u regionu. Sastanak je protekao u atmosferi mira i dogovora, a Mandić je najavio otvaranje dijaloga o sporazumu sa predstavnicima vlasti i opozicije. Demonstranti su izrazili nezadovoljstvo zbog posjete Dodika na dan godišnjice zločina u Štrpcima, navodeći da Crna Gora nanovo ubija ljude.
Dodik dostavio Mandiću predlog Sporazuma o specijalnim vezama RS i Crne Gore

Podeli vest



