‘Dosta je bilo krvi’: Protest pred Pravnim fakultetom nakon napada na zaposlene | Srbija Vijesti

Aleksandar Radosavljević avatar

Danas ujutro došlo je do ozbiljnog incidenta na Pravnom fakultetu u Beogradu, kada je student napao profesoricu i radnika obezbeđenja. Tokom ovog napada povređen je i drugi student koji je pokušao da interveniše i zaustavi nasilje. Ova informacija je potvrđena iz Ministarstva unutrašnjih poslova, koje je odmah reagovalo i preduzelo neophodne mere.

Prema izveštajima, napad se dogodio tokom nastavnog procesa, kada je student, iz za sada nepoznatih razloga, fizički napao profesoricu. Radnik obezbeđenja, koji je pokušao da zaštiti profesoricu, takođe je pretrpeo povrede. U trenutku napada, jedan od studenata u blizini je odlučio da interveniše, ali je i on takođe povređen. Svi povređeni su hitno prevezeni u Urgentni centar, gde su im pružene medicinske usluge i nega.

Tužilaštvo je postavilo napadaču zadržavanje od 48 sati, a policija je dobila nalog da prikupi sve relevantne informacije o ovom incidentu. Ove mere su standardne u sličnim situacijama, s obzirom na ozbiljnost napada, posebno u obrazovnom okruženju. Ovakvi događaji izazvaju zabrinutost ne samo kod studenata i profesora, već i kod šire javnosti, koja postavlja pitanje sigurnosti u obrazovnim institucijama.

U znak protesta i podrške povredjenima, studenti Pravnog fakulteta su organizovali blokadu fakulteta. Tokom blokade, oni su osudili postupke napadača, naglašavajući da se distanciraju od njegovih dela. Studenti su zajednički pozvali nadležne institucije da preduzmu potrebne korake u cilju sankcionisanja napadača, kako se ovakvi incidenti ne bi ponavljali. „Ovo nije način na koji želimo da se ponašamo kao zajednica. Očekujemo da institucije reaguju brzo i efikasno“, izjavio je jedan od lidera studentskih protesta.

Uprkos ovom nasilnom incidentu, mnogi studenti su izrazili nadu da će se situacija smiriti i da će se nastava nastaviti što je pre moguće. Međutim, oni su takođe istakli da je potrebno preispitati i eventualno poboljšati bezbednosne mere unutar fakulteta, kako bi se obezbedila sigurnost svih studenata i zaposlenih.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova nije bilo dodatnih informacija o razlozima koji su doveli do napada, ali su naglasili da će istraga biti obavljena temeljito. Naime, potrebno je utvrditi da li je student imao prethodne probleme ili eventualne pretnje koje su mogle ukazati na njegovu sklonost ka nasilju.

Čitava situacija je dodatno uzburkala javnost i izazvala raspravu o stanju nasilja u školama i institucijama visokog obrazovanja u Srbiji. Ovaj slučaj se može posmatrati kao alarm za sve nas da prepoznamo znake nasilničkog ponašanja i na vreme reagujemo. Mentalno zdravlje studenata takođe je tema koja se često zanemaruje, a stručnjaci upozoravaju da bi institucije trebale više pažnje posvetiti ovoj problematici.

Dok se istraga nastavlja, očekuje se da će se i dalje pratiti reakcije i stavovi kako studenata, tako i akademske zajednice. Takođe, javnost očigledno zahteva da se ovakve situacije reše sa ozbiljnošću koja je potrebna, kako bi se zaštitili svi oni koji se obrazuju i rade u ovakvim institucijama.

Bezbednost na fakultetima i u obrazovnim institucijama ne bi trebala da bude na visokom riziku. U ovoj situaciji, prema svemu sudeći, postavlja se pitanje kako prevenirati dalje incidente i omogućiti studentima bezbrižno školovanje. S obzirom na to koliko je obrazovanje važno za društvo, neophodna su hitna rešenja kako bi se ovakvi incidenti smanjili, a sigurnost podigla na viši nivo.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika