Zemlje Evropske unije planiraju da ove godine pošalju vojnu pomoć Ukrajini u vrednosti od najmanje 21 milijardu evra, a u prve dve godine ta pomoć je iznosila 28 milijardi evra, izjavio je danas šef evropske diplomatije Žozep Borelj.
Borelj je na konferenciji za novinare, nakon neformalnog sastanka ministara odbrane u Briselu, rekao da EU očekuje da će do marta ove godine dostići 52 odsto svog cilja da pošalje milion granata u Ukrajinu. Takođe je dodao da će kapacitet za proizvodnju artiljerijskih granata u Evropi do kraja godine dostići 1,4 miliona godišnje, dok sada iznosi skoro milion.
Ovo je najnoviji korak u naporima EU kako bi pružila vojnu pomoć Ukrajini u njenoj borbi protiv proruskih separatista koji su se suprotstavili centralnoj vladi u Kijevu od 2014. godine.
Taj postupak je deo šireg napora Unije da osigura mir i stabilnost u regionu, te da podrži Ukrajinu u njenoj borbi za teritorijalni integritet i suverenitet.
Evropski lideri su također aktivno radili na jačanju kontrole nad svojim granicama i sprovođenju ekonomskih sankcija protiv Rusije zbog njenog uplitanja u sukob u Ukrajini. Osim toga, EU je takođe povećala vojnu saradnju sa Ukrajinom, uključujući obuku i podršku u vojnoj industriji.
Govoreći o povećanoj vojnoj pomoći, Borelj je istakao da je to usmereno na jačanje ukrajinskih odbrambenih kapaciteta i poboljšanje operativnih sposobnosti njihove vojske. Takođe je istakao da se to ne odnosi na slanje trupa ili direktno uključivanje EU u konflikt.
Međutim, ova odluka je izazvala zabrinutost u Rusiji, koja je već više puta osudila vojnu pomoć EU Ukrajini i optužila je za podsticanje tenzija u regionu.
S druge strane, kritičari ovih poteza tvrde da ovakva vojna pomoć može dodatno komplikovati situaciju u Ukrajini i dovesti do eskalacije sukoba. Oni takođe upozoravaju da to neće doneti dugoročno rešenje i da su potrebni diplomatski napori za postizanje mirnog rešenja.
Ukrajinski zvaničnici su, međutim, izrazili zahvalnost na ovoj odluci EU i istakli da je vojna pomoć od vitalnog značaja za odbranu zemlje od proruskih separatista. Oni su takođe izrazili nadu da će ova pomoć pomoći u jačanju njihovih odbrambenih sposobnosti i otežati dalje agresivno ponašanje Rusije.
Očekuje se da će se ova tema nastaviti biti u centru pažnje, kako u EU, tako i u međunarodnoj zajednici. Sve oči su uprte u dalji razvoj situacije u Ukrajini i evropsku reakciju na to.