Američki predsednik Donald Tramp je doneo odluku o raspoređivanju 2.000 pripadnika Nacionalne garde u Los Anđeles, nakon što su se sukobi pojavili u gradu tokom protesta protiv masovnih hapšenja ilegalnih imigranata. Ova informacija je potvrdila portparolka Trampa, Kerolajn Levit, koja je ujedno okrivila „nesposobne“ demokratske lidere Kalifornije za trenutnu situaciju. Prema njenim rečima, predsednik je potpisao memorandum kojim se osigurava prisustvo Nacionalne garde kako bi se suprotstavio bezakonju koje je, kako je rekla, dozvoljeno da „cveta“.
U Los Anđelesu su se protesti uglavnom odvijali u blizini pritvorskog centra za migrante. Policija je intervenisala i privela nekoliko osoba koje su odbijale da se raziđu, uprkos višestrukim upozorenjima. Policijski zvaničnici su izjavili da će svi koji ostanu na mestu NEZAKONITOG OKUPLJANJA biti uhapšeni, što samo dodatno pojačava napetosti između vlasti i demonstranata.
Tramp je ranije naglasio da će savezna vlada biti primorana da interveniše ako guverner Kalifornije, Gavin Njusom, i gradonačelnica Los Anđelesa, Karen Bas, ne budu u mogućnosti da reše probleme u svojim jurisdikcijama. Ova pretnja dodatno ukazuje na ozbiljnost situacije koja se odvija u Kaliforniji.
U blizini Paramaunta, područja jugoistočno od Los Anđelesa, sukobi između policije i demonstranata su se intenzivirali. Otprilike 100 demonstranata je sukobljeno sa policijskim snagama, pri čemu su neki nosili meksičke zastave, dok su drugi koristili respiratorne maske kako bi se zaštitili od suzavca tokom sukoba.
Ministar odbrane Sjedinjenih Američkih Država, Pit Hegset, dodao je da je Pentagon spreman da mobilizuje aktivne marince ako se nasilje bude nastavilo. Ova izjava o spremnosti marinaca da se uključe u situaciju ukazuje na ozbiljnost situacije koja se odvija u gradu.
Ovo nije prvi put da se koristi ova vrsta ovlašćenja; sličan korak se dogodio tokom nereda u Los Anđelesu 1992. godine, kada su izbili protesti nakon oslobađajuće presude za četvoricu policajaca koji su bili optuženi za nasilje prema Afroameričkom vozaču, Rodniju Kingu. Ova paralela sa prošlim događajem dodatno naglašava istorijski značaj današnjih dešavanja.
Na društvenim mrežama, ljudi dele snimke i slike iz Los Anđelesa, opisujući situaciju kao ratnu zonu i ukazujući na ozbiljnost sukoba. U jednom od tvitova, jedan od korisnika je napisao: „Los Angeles je u potpunosti prešao u ratnu zonu. Ovo je scena kao iz filma.“ Ove reči oslikavaju haotičnu atmosferu koja trenutno vlada u gradu.
S obzirom na eskalaciju sukoba, mnogi se pitaju kakve će dalje posledice imati odluke Donalda Trampa i njegovog kabineta. Protesti proti masovnim hapšenjima ilegalnih imigranata očigledno su izazvali podeljena mišljenja među građanstvom, a situacija je samo dodatno zakomplikovana Trampovim pristupom i pretnjama o vojnim intervencijama.
Na političkom frontu, republikanci već izražavaju zabrinutost zbog trenutnog stanja. Trampov ulogu u ovoj krizi može dodatno uzburkati domaću politiku, dok se bliže izbori. Njegovo vođenje politike o ilegalnim imigrantima i reakcija na proteste predstavljaju izazov za sve strane, a situacija u Los Anđelesu samo ukazuje na to koliko su ponekad složeni i nepredvidivi politički fenomeni.
Ukoliko se nasilje bude nastavilo, moguće je da ćemo svedočiti daljim koracima američke vlade, uključujući potencijalnu upotrebu vojske. Svi ovi događaji postavljaju pitanje granica vlasti i prava građana na protest, što je ključno pitanje za svaku demokratsku državu.