Gojkovićeva u Meljinama otvorila manifestaciju „Vina Vojvodine u Crnoj Gori“

Slobodan Nikolić avatar

MELJINE – Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković otvorila je danas manifestaciju „Vina Vojvodine u Crnoj Gori“ u Meljinama, opštini Herceg Novi. Ona je naglasila značaj podrške vinogradarima i vinarima, ističući da je razvoj vinarstva ključan za ekonomski napredak ovog sektora. Ova manifestacija ima za cilj povezivanje vinarstva iz Vojvodine sa tržištem Crne Gore, koja je poznata kao popularna turistička destinacija.

Gojković je ukazala na uspeh prethodnog master klasa održanog prošle godine u Londonu, gde su voćari i vinari iz Vojvodine predstavili svoje proizvode i sklopili ugovore sa značajnim hotelskim lancima. „Odlučili smo se za Crnu Goru, da bismo nastavili s promocijom naših vina i jačali prisutnost na svetskom tržištu“, rekla je ona, dodajući da je odaziv distributera i hotelijera na ovaj događaj izuzetno pozitivan.

U kontekstu razvoja vinarstva, Gojković je podsetila na nacionalnu strategiju koju je usvojila država, a koja ima za cilj da podrži male vinare i vinogradare, kao i da unapredi njihovu konkurentnost. „Imamo kvalitetna vina i potencijal da se takmičimo sa velikim vinskim kućama“, istakla je predsednica i dodala da ugovor sa hotelom „Dorčester“ u Londonu govori o kvalitetu vojvođanskog vinarstva.

Gordan Bašić, predsednik Udruženja vinara Srem – Fruška gora, takođe se obratio prisutnima, naglašavajući značaj manifestacije za promociju vinohrada i vinskih proizvoda iz Vojvodine. On je istakao da je 25 vinarija iz Fruške gore predstavljeno na ovoj manifestaciji, i veruje da zaslužuju svoje mesto na vinskim kartama Crne Gore i šire.

Bašić je izrazio zahvalnost Pokrajinskoj vladi na podršci koju pruža vinogradarima i vinarima, naglašavajući trud i ljubav koje su uložili u svoje proizvode. „Cilj je da svako vino iz Vojvodine dođe do gostiju koji žele da uživaju u kvalitetnim vinima“, rekao je on.

Manifestacija „Vina Vojvodine u Crnoj Gori“ obuhvata izložbu vina, kao i radionice koje se bave autohtonim sortama grožđa, tipičnim za Vojvodinu. Ova prilika je takođe iskorišćena za podizanje svesti o kvalitetu vojvođanskih vina među ugostiteljima i potrošačima u regionu.

Osim vinara iz Vojvodine, prezentovano je i šest vinarija iz Hercegovine, uz naglasak na međuregionalnu saradnju. Ovaj događaj je deo nedavno potpisanog Protokola o saradnji između Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, Udruženja proizvođača grožđa i vina sa oznakom geografskog porekla „Srem – Fruška gora“ i Grada Trebinje, čime se jača zajednička promocija privrednog i turističkog potencijala.

Manifestaciji je prisustvovao i pokrajinski sekretar za privredu i turizam Nenad Ivanišević, koji je podržao napore u promovisanju vina Vojvodine, naglašavajući značaj slobodnog protoka informacija i dobara između regiona.

Ovaj događaj predstavlja jasnu poruku o važnosti vinogradarstva u ekonomskom razvoju i jačanju kulturnih veza između Srbije i Crne Gore. Organizacija ovakvih manifestacija je ključna kako za predstavljene proizvođače, tako i za lokalnu ekonomiju koja se oslanja na turizam i gastronomiju. Predstavnici vinara očekuju da će ovakvi događaji doprineti jačanju prisutnosti vojvođanskog vinarstva na međunarodnoj sceni i otvoriti nova tržišta za njihovu proizvodnju.

Sve u svemu, manifestacija „Vina Vojvodine u Crnoj Gori“ predstavlja korak ka jačanju vinske tradicije, razmeni iskustava i mogućnosti za dalji razvoj vinske industrije u regionu.

Slobodan Nikolić avatar

izbor urednika