Grupa građana i zborovi građana Novog Sada organizovali su večeras protestnu šetnju koja je imala za cilj da ukaže na nezadovoljstvo stanjem u gradu, a posebno na rad gradonačelnika Žarka Mićina. Okupljeni su se prvo okupili ispred zgrade gde, prema njihovim rečima, živi Mićin, a zatim su blokirali raskrsnicu na Bulevaru oslobođenja, podsećajući na proteste iz prošlosti. U isto vreme, biciklisti su organizovali protestnu vožnju kroz grad, dodavajući dodatni element akciji.
Dok su učesnici protesta stajali, zalepili su nalepnice sa natpisom „Za tebe niko nije glasao“ na zgradu navodnog prebivališta gradonačelnika, čime su želeli da iskažu svoje nezadovoljstvo njegovim vođenjem grada i da prenesu poruku da se osećaju zapostavljeno. Tokom okupljanja, građani su se osvrnuli na tragičan incident koji se dogodio 1. novembra prošle godine kada je pala nadstrešnica na Železničkoj stanici, što su iskoristili kao simbol borbe za pravdu i odgovornost.
Iako su prvobitno planirali da se okupe i ispred adrese na kojoj je prijavljeno prebivalište lidera Srpske napredne stranke, Miloša Vučevića, organizatori su odustali od ove ideje. Umesto toga, koncentrisali su svoje akcije na protest pred stanom gradonačelnika, ističući pritom važnost lične odgovornosti javnih funkcionera.
Gradonačelnik Mićin je na društvenim mrežama istakao da su protesti uključivali i maltretiranje njegove porodice, naglašavajući da su se njegova deca uznemirila zbog situacije. U razgovoru za medije rekao je: „Devojčice su se uznemirile, pojačali smo crtaće malo glasnije da se manje čuje buka, snalazimo se!“ Takođe je zahvalio policiji na njihovoj intervenciji koja je sprečila okupljene da uđu u zgradu.
Prema njegovim rečima, on je preduzeo mere kako bi smanjio pritisak na svoju porodicu, isključivši interfon. Iako se osvrnuo na neprijatnosti koje su mu i njegovim najbližima prouzrokovane, rekao je da ne razume čime je zaslužio ovakvu vrstu protesta. „Ne znam čime sam zaslužio ovo. Blokaderi su ovom akcijom ponizili sebe, a ne moju porodicu“, dodao je Mićin.
Ova situacija pokazuje duboko podeljeno mišljenje građana prema vlasti i vođenju grada, kao i porast nezadovoljstva među stanovnicima zbog nekoliko ključnih problema. Protesti očigledno odražavaju šire nezadovoljstvo zbog urbanih planova i odgovornosti vlasti prema građanima, posebno posle nedavnih tragedija koje su u centru pažnje.
U kontekstu ovih događaja, pitanje odgovornosti vlasti i načina na koji se građani mogu izraziti postaje sve važnije. Ova protestna akcija može biti samo početak šireg pokreta koji se bori za bolje uslove života i transparentnije upravljanje u Novom Sadu.




