Tokom odavanja počasti za 15 žrtava koje su stradale u obrušavanju nadstrešnice u Novom Sadu krajem novembra, građani Beograda su izjavili da su pripadnici policije koristili zvučni top, kontroverzno oružje koje izaziva velike zvučne talase i može izazvati fizičku nelagodu. Ova izjava usledila je tokom protesta koji su se održali u Beogradu, gde se deo građana okupio ispred Skupštine Srbije kako bi izrazio svoj nezadovoljstvo i osudio postupke policije.
Prema rečima reporterke Al Jazeere Jelene Glušac, incident oko upotrebe zvučnog topa dodatno će privući pažnju javnosti u narednim danima. Mnogi građani su izrazili ogorčenje zbog način na koji su se vlasti ponašale tokom komemoracije, ističući da je upotreba zvučnog topa u ovoj situaciji potpuno neprihvatljiva. Uz to, odbornici i aktivisti su pozvali na hitnu preistragu da se utvrdi da li je upotreba ovog sredstva bila neophodna i ko je izdao takvu naredbu.
Zvučni topovi, koji se često koriste za kontrolu mase u javnim protestima, već su predmet rasprava i kritika zbog svoje efikasnosti i etičnosti. U brojnim evropskim zemljama su zabranjeni zbog mogućih povreda i ozbiljnih zdravstvenih problema koje mogu izazvati. Stručnjaci za sigurnost smatraju da bi bilo izuzetno diskutabilno da je iko od zvaničnika naredio upotrebu ovog oružja u kontekstu komemoracije žrtava, s obzirom na osetljivost situacije.
Protesti u Beogradu počeli su kao izraz solidarnosti sa žrtvama koje su poginule u Novom Sadu, ali su se brzo pretvorili u veće okupljanje protiv vlasti i načina na koji se postavlja policija u ovakvim situacijama. Organizatori protesta su istakli da je neophodno podići svest o nepravdama koje se dešavaju u društvu i osuditi sve oblike policijske represije.
Dok su neki građani odlučili da napuste protest, drugi su ostali, tražeći odgovore i pravdu za žrtve. Na društvenim mrežama su se pojavili broji video snimci i svedočenja učesnika događaja koja dokumentuju upotrebu zvučnog topa. Aktivisti su takođe pozvali javnost da se uključi u borbu za ljudska prava i da se osigura da se ovakvi incidenti ne ponove u budućnosti.
U međuvremenu, vlada Srbije je saopštila da svesno prati situaciju i da će se preduzeti mere kako bi se ispitali svi navodi o upotrebi zvučnog topa. Ipak, mnogi su skeptični prema ovim najavama, smatrajući da će vlasti pokušati da zataškaju incident umesto da otvoreno reše ova pitanja.
Budući da se pritisak na vlast pojačava, očekuje se da će i medijska pažnja o temi rasti. Građani traže transparentnost u radu policije i bolju zaštitu ljudskih prava, a incident s zvučnim topom mogao bi biti okidač za daljnje proteste i veća okupljanja u budućnosti.
U svetlu ovih događaja, jasno je da će se diskusija o sigurnosti, policijskom nasilju i postupcima vlasti nastaviti, što će verovatno dovesti do novih napetosti u društvu. Građani zahtevaju odgovornost i pravednost, i ne žele da se ponovi tragedija koja je zadesila Novi Sad. Ova situacija naglašava duboke podele u društvu i potrebu za reformom u načinu na koji se vlast i policija odnose prema građanima.




