Oko dvadeset demonstranata, koji se protive američkoj imigracionoj i carinskoj službi (ICE), uhapšeni su u Trampovoj kuli na Menhetnu nakon što su odbili da napuste predvorje. Grupa, koju su činili uglavnom stariji građani, okupila se kako bi izrazila svoj protest, sedeći na podu i skandirajući: „Vratite ih! Vratite ih kući!“.
Njujorška policija je stigla na lice mesta oko 13 časova i pokušala da razjasni situaciju tražeći od demonstranata da napuste prostor. Ipak, oni su odbili da se povuku, što je dovelo do hapšenja. Pre hapšenja, policija je puštena audio poruku upozorenja, u kojoj se navelo da se prostor koristi nezakonito i da demonstranti odmah moraju napustiti objekat. U suprotnom, bili su upozoreni da bi mogli biti uhapšeni.
Policija je, nakon upozorenja, postupila brzo i započela sa hapšenjem demonstranata postavljajući im plastične kravate. Na kraju, uhapšeno je ukupno 24 osobe, a do trenutka pisanja ovog izveštaja, još uvek nisu poznate optužnice protiv njih.
Demonstranti su došli kako bi ukazali na užasne uslove u zatvoru CECOT u El Salvadoru, gde traže oslobađanje ne samo migranata deportovanih iz Sjedinjenih Američkih Država, već i američkih državljana osuđenih za teža krivična dela. Prisutni su ukazali da se zatvor CECOT smatra ozloglašenim zbog svojih pretrpanih ćelija i nehumanih uslova, tražeći od administracije da se interveniše.
Jedna od vođa protesta izjavila je: „Zahtevamo da administracija vrati sve iz CECOT-a u SAD, oslobodi ih iz pritvora ICE-a, vrati ih porodicama i omogući im da se pojave pred sudom.“ Ovo se uklapa u širu temu protesta i zahteva za ljudska prava, koji takođe uključuju potrebu za boljim uslovima života i pravima migranata.
Reakcija javnosti na ovaj incident bila je podeljena. Dok su neki izrazili podršku demonstrantima i njihovim zahtevima, drugi su kritikovali njihovu tehniku protesta, pitajući se da li su imali pametnija dela da urade u ponedeljak. Tviter korisnici, kao što je korisnik @nicksortor, komentarisali su kako se oslanjaju na kritiku, pitajući se zašto neki ljudi ne traže posao umesto da učestvuju u protestima.
Ovaj incident u Trampovoj kuli dolazi u trenutku kada su imigracione politike u Sjedinjenim Američkim Državama u žiži interesovanja, s rastućom napetostima i polemikama o načinu na koji se tretiraju migranti. Mnogi smatraju da su protesti ovog tipa neophodni za podizanje svesti o problemima sa kojima se suočavaju migranti, kao i o načinima na koje su imigracione vlasti postupale prema njima.
U poslednje vreme, pitanja vezana za ljudska prava i imigraciju postala su vruće teme u političkom diskursu, a protesti se učestalo organizuju kao način da se vlastima predstave zahtevi građana i skrene pažnja na problematiku.
U Njujorku, policijska uprava je naglasila da su se demonstranti suočili s pravnim posledicama zbog kršenja zakona prilikom okupacije privatnog prostora. U međuvremenu, prva analiza ovog događaja pokazuje da se trenda protesta protiv imigracione politike neće lako zaustaviti, s obzirom na duboke podjele u društvu i zastrašujuću stvarnost sa kojom se suočavaju mnogi migranti.
Za sada ostaje neizvesno kako će se situacija razvijati i kakve će dalje posledice biti za uhapšene demonstrante. Takođe, diskusije o imigracionoj politici u Sjedinjenim Američkim Državama ostaju aktuelne, a posljedice ovog incidenta mogli bi napomenuti i buduće akcije i strategije za poboljšanje prava migranata.