Iskopavanje litijuma samo uz najviše ekološke standarde

Slobodan Nikolić avatar

Beograd – Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, izjavio je da iskopavanje litijuma u Srbiji neće biti odobreno bez poštovanja najviših ekoloških standarda te je istaknuo da će se o tome prethodno izjasniti građani.
Vučić je izjavio da Vlada Srbije trenutno pregledava svu dokumentaciju i papire vezane uz iskopavanje litijuma kako bi provjerila sve potencijalne ekološke zaštitne mjere.
On je naglasio da bi iskopavanje litijuma pozitivno utjecalo na demografiju u Srbiji, posebno u Podrinju.
„Ovo je naša jedina prilika da obnovimo narod, da obnovimo demografiju u Podrinju, koje je trenutno prazno s obje strane Drine“, naglasio je Vučić.
Također je izrazio očekivanje da će najveći svjetski lideri biti okupljeni u Beogradu kako bi raspravljali o temi litijuma.
Vučić je komentirao i prosvjed protiv iskopavanja litijuma koji se održao u Loznici u petak.
„Oni su rekli ‘da osvijetle mrak’ u Loznici prije nekoliko večeri. Skupilo se 1.900 ljudi, a mi smo ih počastili s 2.000 iz cijele Srbije. Da osvijetle mrak, rekli su. Znate kako su to radili? Litijumskim baterijama. Da, podignete telefon i uključite bateriju, koja je litijumska“, rekao je Vučić.
Naglasio je da je ključno da Srbija ne samo izvozi sirovinu, već da prisili investitore da izgrade tvornicu baterija u zemlji te je istaknutio da baterije čine više od 50% vrijednosti automobila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Slobodan Nikolić avatar

izbor urednika