Javni čas u Biblioteci „Dr Vićentije Rakić“ u Paraćinu (FOTO)

Aleksandar Radosavljević avatar

U Paraćinskoj biblioteci „Dr Vićentije Rakić“ danas je održan živahan javni čas povodom Dana slovenske pismenosti i kulture, koji se obeležava 24. maja. Ova manifestacija je organizovana za učenike Osnovne škole „Đura Jakšić“, a cilj je bio da se kroz saradnju između biblioteke i škola dodatno naglasi značaj ovog dana.

Direktorka Biblioteke, Biljana Drenovaković, istakla je da je Dan slovenske pismenosti i kulture ustanovljen 24. maja u čast braći Ćirilu i Metodiju, vizionarima iz Soluna, koji su stvorili glagoljicu, prvo slovensko pismo. Njihov doprinos širenju pismenosti među slovenskim narodima je nemerljiv, a ovaj dan se proslavlja ne samo u Srbiji, već i u Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Rusiji, Ukrajini i Severnoj Makedoniji.

Drenovaković je takođe naglasila da je ćirilica mlađe i najrasprostranjenije slovensko pismo. Učenici su imali priliku da kroz aktivnosti u čitaonici nauče mnogo o istoriji ovih pisama i značaju koji imaju za slovenske narode. Kroz predavanja bibliotekara i čitanje knjiga, deca su mogla da obnove svoje znanje ili da saznaju nove informacije o Ćirilu i Metodiju, ali i o razvoju i upotrebi glagoljice i ćirilice.

Dan slovenske pismenosti i kulture simbolizuje značaj pismenosti za identitet slovenstva, a ustanovljen je 1863. godine u Rusiji. Ovaj datum označava i misionarski put svetitelja Ćirila i Metodija u Moravsku, kada su, nakon svečanosti posvećene obnovi Carigrada, krenuli da šire pismenost. Pre njihovog dolaska, Sloveni nisu imali svoje pismo. Njihov rad doveo je do nastanka glagoljice, koja je omogućila prevođenje jevanđelja na srpski jezik i time pomogla širenju kršćanske kulture među Slovencima.

Na javnom času je bilo i nekoliko aktivnosti koje su podstakle učenike na interakciju i diskusiju. Deca su bila radoznala i angažovana, postavljajući pitanja o značaju pismenosti i jezika u njihovim životima. Ovaj događaj je pokazao koliko je važno razvijati svest o kulturi i jeziku od najranijeg uzrasta, i ojačati saznanje o istorijskom nasleđu.

Obeležavanje Dana slovenske pismenosti i kulture u Srbiji kao državnog praznika nekoliko je puta naglašeno od 2019. godine, čime se odaje počast svim prosvetiteljima i autorima koji su doprineli razvoju slovenske pismenosti. Kroz ovakve manifestacije, Paraćinska biblioteka nastoji da učvrsti vezu između kulturnog nasleđa i savremenog društva, podstičući mlade generacije da cene svoj jezik i kulturu.

Događaj je bio uspešan, a učesnici su pokazali veliku zainteresovanost za temu, što je dodatno motivisalo organizatore da nastave sa ovakvim aktivnostima u budućnosti.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika