Jugoslavija na vrhu svijeta: Filmska priča o osvajanju Everesta | Alpinizam

Aleksandar Radosavljević avatar

Autor Zehrudin Isaković je u produkciji Al Jazeere stvorio dokumentarni serijal o jugoslovenskoj alpinističkoj ekspediciji „Zapadni greben Mount Everesta“ iz 1979. godine. Ovaj serijal, pod nazivom „YU Everest 79“, biće predstavljen u četvrtak u Bosanskom kulturnom centru (BKC) u Sarajevu, u skladu sa jasnom praksom Al Jazeere Balkans produkcije vrhunskih dokumentarnih filmova.

Isaković naglašava da je serijal rezultat cjeloživotnog pripremnog rada i dvogodišnjeg intenzivnog truda. Ekspedicija je postala poznata po tome što je krenula na osvajanje Everesta „zapadnim grebenom“, putem kojim niko do tada nije uspeo. Tadašnji alpinisti, Andrej Štremfelj i Nejc Zaplotnjik, izjavili su čuvenu rečenicu nakon osvajanja vrha: „Na vrhu smo i ne znamo šta ćemo sada.“

Deset godina ranije, jugoslovenski alpinisti su stvorili osnove za ovu ekspediciju kroz prethodne uspešne poduhvate, a tim alpinista se odlučio na ovaj izazov nakon što je jedan tim izvidnika utvrdio put do vrha. U februaru 1979. godine, tim je otputovao, dok su se pripremali za zahtevnu misiju. Isaković ističe da je bilo potrebno organizovati veliku logistiku, sa 500 nosača koji su nosili potrebnu opremu.

Ekspedicija se suočila s brojnim izazovima, od kojih je jedan bio osvajanje okomite stene Lho La, visoke 300 metara. Alpinisti su morali da improvizuju i ukopavaju se u led umesto da postavljaju šatore zbog jakog vetra. Tokom boravka, članovi tima su jeli i spavali u ovim improvizovanim „sobama“ u ledu, čime su sebi obezbedili bolje uporište za dalji uspon.

Jedan od najvažnijih trenutaka dogodio se 13. maja, kada je uspon na vrh Mount Everesta konačno ostvaren. Štremfelj i Zaplotnjik su, dolaskom na vrh, kontaktirali bazu i izjavili svoje uzbudljive reči. Ovaj alpinistički podvig, prema Isakoviću, predstavlja izuzetan sportski uspeh, koji se do danas smatra jednim od najtežih izazova u ovoj oblasti.

Isaković se osvrće na složenost i zahtevnost tog poduhvata, postavljajući pitanje o mogućnosti ponovnog izvođenja slične ekspedicije u savremenim uslovima. Iako teoretski postoji mogućnost, Isaković naglašava da su potrebne opsežne pripreme. „Greben je izuzetno zahtevan i samo jednom je ponovljen, iako su različite alpinističke nacije pokušavale,“ napominje.

Ova ekspedicija nije ostala nezapažena; alpinisti su te godine proglašeni najboljim sportskim kolektivom Jugoslavije, a dobili su i Orden druga Tita. U isto vreme, Košarkaški klub Bosna je postao prvak Evrope, što je dodatno naglasilo značaj alpinista na sportskom polju. Isaković se seća da je tada bilo dilema oko toga ko će dobiti prestižnu nagradu.

Ideja o stvaranju dokumentarnog serijala razvila se prirodno tokom konsultacija s Al Jazeerom Balkans. Tim je imao pristup arhivi TV Slovenije, koja je obogatila sadržaj serijala ekskluzivnim materijalima. Isaković se zahvaljuje TV Sloveniji jer su njihovi snimatelji pratili ekspediciju i omogućili pristup značajnom arhivskom materijalu.

Značajni doprinos su dali i alpinisti Muhamed Gafić i Muhamed Šišić, koji su učestvovali u ekspediciji. U serijalu će biti predstavljeni fragmenti iz Gafićeve dokumentacije, čime će se dodatno obogatiti filmski sadržaj. Isaković ističe da je dostupan veliki broj video materijala, što će serijal učiniti privlačnim i interesantnim gledateljima.

Sa završetkom ovog projekta, Isaković veruje da su se stvorili svi uslovi da serijal bude odlično štivo i balans između istorije i inspirativne priče o hrabrosti, strasti i trudu jugoslovenskih alpinista.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika