Kartele za šverc droge proglasiti terorističkim organizacijama

Berislav Janković avatar

PODGORICA – Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić juče je na sednici Saveta za odbranu i bezbednost izneo zabrinutost zbog političkog uticaja organizovanog kriminala u zemlji. U svom obraćanju, Mandić je predložio da se izvrši dopuna Nacionalne strategije bezbednosti, fokusirajući se na transnacionalne kartele za šverc droge koje bi trebalo proglasiti terorističkim organizacijama.

Ovaj predlog dolazi nakon što su se u Crnoj Gori učestalo pojavljivali slučajevi povezanosti između organizovanog kriminala i političkih struktura, što je alarmiralo mnoge analitičare i javnost. Mandić je istakao da su bezbednosni rizici sve prisutniji, te je potrebno strožije zakonski regulisati borbu protiv ovih pretnji.

„Danas sam na sednici Saveta za odbranu i bezbednost predsedniku države Jakovu Milatoviću i premijeru Milojku Spajiću predložio dopunu Nacionalne strategije bezbednosti u delu političkog uticaja organizovanog kriminala i proglašavanje transnacionalnih kartela za šverc droge terorističkim organizacijama“, rekao je Mandić.

Ova izjava dolazi u trenutku kada su istraživački novinari pokušavali da osvetle odnose između moćnih kriminalnih grupa i državnih institucija, što dodatno komplikuje i onako tešku situaciju u zemlji. Mandić je ukazao na potrebu da se transnacionalni organizovani kriminal prepozna kao ozbiljna pretnja nacionalnoj bezbednosti.

U okviru rasprave, Mandić je takođe naglasio neophodnost donošenja posebnog Zakona o borbi protiv terorizma. Uzimajući u obzir sve veće infiltracije organizovanih kriminalnih grupa u različite sfere društva, on smatra da država mora preduzeti odlučnije korake.

Ove najave su u skladu sa globalnim trendovima gde mnoge države prepoznaju link između organizovanog kriminala i terorizma, što u poslednje vreme postaje sve prisutnije i u regionu Balkana.

Stručnjaci procenjuju da bi proglasavanje transnacionalnih kartela za terorističke organizacije moglo pružiti vlastima dodatna sredstva i veće ovlašćenje u njihovoj borbi protiv ovih pretnji. Mandić je ukazao da bi ovako nešto moglo olakšati sprovođenje zakona i omogućiti policiji, pravosudnim organima i drugim institucijama efikasnije delovanje.

Reakcije na Mandićev predlog su podeljene. Dok neki političari i analitičari podržavaju ovu inicijativu, drugi izražavaju sumnju u to koliko će ovaj korak zapravo doprineti smanjenju uticaja organizovanog kriminala u Crnoj Gori. Kritičari smatraju da se lako može desiti da se ovakav zakonski okvir zloupotrebi zbog političkih interesa, s obzirom na istorijske tenzije unutar političkog spektra u zemlji.

Mandić je u svom izlaganju naglasio važnost međusobne saradnje svih institucija i jačanja pravnog sistema. „Bez koordinacije i zajedničkog delovanja ne možemo očekivati rezultate. Potrebno je da se svi organi vlasti angažuju i pokažu volju da se suoče sa ovom ozbiljnom pretnjom“, poručio je predsednik Skupštine.

U narednom periodu, očekuje se da će se održati još sednica na ovu temu, a moguće je i da će uslediti preporuke međunarodnih organizacija koje prate situaciju u Crnoj Gori. Mandićov predlog predstavlja značajan korak u pravcu borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, a njegova primena bi mogla doneti određene promene u načinu na koji se ovaj problem trenutno tretira.

Konačno, pitanje koje ostaje da se postavi je da li će crnogorske institucije biti dovoljno spremne da ispune izazove koje postavlja organizovani kriminal i kako će reagovati na predložene inicijative koje dolaze iz institucija sistema. U vremenu kada se bezbednost nalazi na iskušenju, jasno je da je potreba za promenama hitnija nego ikada.

Berislav Janković avatar

izbor urednika