Stanje pacijenata povređenih na Železničkoj stanici u Novom Sadu je teško, ali stabilno, saopšteno je iz PR službe Kliničkog centra Vojvodine. Pacijenti, C. V. rođen 2006. godine i M. T. rođena 2000. godine, su trenutno pod stalnom medicinskom pažnjom. S obzirom na prirodu njihovih povreda, multidisciplinarni tim lekara iz Novog Sada i Beograda će odlučiti o njihovoj ranoj rehabilitaciji.
Iz Kliničkog centra su potvrdili da su pacijenti svesni i dišu spontano, što je ohrabrujuće s obzirom na težinu povreda koje su pretrpeli tokom incidenta koji se dogodio 1. novembra. U tom tragičnom događaju, nadstrešnica na železničkoj stanici se srušila, pri čemu su tri osobe teže povređene, dok je jedna od njih, nakon dve nedelje borbe za život, nažalost preminula. Ukupno je stradalo 15 osoba.
Ministarstvo zdravlja Republike Srbije pruža podršku i obezbeđuje sve neophodne lekove za lečenje povređenih. Osim medicinske pomoći, pacijentima je omogućena i kontinuirana psihološka podrška putem timova kliničkih psihologa i psihijatara, što je važno za njihov psihološki oporavak. Eksperti naglašavaju da je mentalno zdravlje jedan od ključnih aspekata oporavka nakon traumatskih iskustava.
Kada zdravstveno stanje pacijenata to dozvoli, Republika Srbija će obezbediti i svu potrebnu terapiju, kao i protetski materijal za rehabilitaciju. Ove mere pokazuju posvećenost države ka pružanju najkvalitetnije nege i podrške povređenim građanima.
Za sada, fokus je na stabilizaciji stanja pacijenata i pružanju adekvatne medicinske pomoći. Sve informacije o njihovom zdravstvenom stanju pratiće se pažljivo, a roditelji i članovi porodica su uključeni u proces. Lekari se nadaju da će uz odgovarajuće tretmane i brigu pacijenti ubrzo zabeležiti napredak u svom oporavku.
Ovaj incident je izazvao veliku zabrinutost i osećaj nemoći u zajednici. Mnogi građani izražavaju saosećanje prema povređenima i njihovim porodicama, a uprava železničke stanice najavila je da će sprovesti detaljnu istragu kako bi se utvrdili uzroci ovog tragičnog događaja. Takođe, očekuje se da će mera bezbednosti na železničkim stanicama biti pojačana kako bi se sprečili slični incidenti u budućnosti.
Dok se pacijenti bore za svoj život, cela zajednica se mobilizuje da pruži podršku onima koji su pogođeni ovom tragedijom. U pripremi su različite akcije prikupljanja pomoći i organizovani su skupovi solidarnosti, kako bi se skrenula pažnja na važnost sigurnosti i podrške ugroženima. Ova situacija je podsetnik na krhkost života i važnost zajedničkog delovanja u teškim trenucima.




