Konaković: Izolovat ćemo Dodika i sačekati pravi trenutak da dođe pred lice pravde | Bosna i Hercegovina Vijesti

Aleksandar Radosavljević avatar

Šef bh. diplomatije Elmedin Konaković izjavio je da će se Milorad Dodik, predsednik bh. entiteta Republika Srpska, i njegovi saradnici izolovati i čekati trenutak kada će odgovarati pred zakonom. Ove reči su usledile nakon što je Dodik potpisao ukaze o zabrani rada Suda i Tužilaštva BiH, SIPA-e i VSTS-a BiH na teritoriji ovog entiteta. Ova odluka je doneta pošto Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS nije pokrenuo pitanje ocene ustavnosti tih zakona pred Ustavnim sudom Republike Srpske.

Dodik je uveravao da veruje kako nova situacija na globalnoj sceni neće omogućiti podršku stvaranju, kako je rekao, „nemogućih država“. On je pozvao građane BiH na mir i stabilnost, a vlastima u Federaciji BiH poručio da ne šalju nikoga u Republiku Srpsku. Zakoni koje je Dodik potpisao biće objavljeni u Službenom glasniku RS u petak, a on je naglasio da će stupiti na snagu odmah nakon objavljivanja.

U međuvremenu, član Predsedništva BiH Denis Bećirović priprema zahtev za ocenu ustavnosti ovih zakona, saopštivši da će se apelacija uputiti Ustavnom sudu BiH čim sporni zakoni budu objavljeni. Konaković, gostujući na televiziji Al Jazeera, izrazio je uverenje da će ove zakone Ustavni sud proglasiti nevažećim i da će apelanti tražiti hitne mere osiguranja, kako se ti zakoni ne bi primenjivali.

„Svako ko nastavi s primenom ovih neustavnih zakona će se suočiti sa ozbiljnim posledicama“, istakao je Konaković, dodajući da su Dodik, Višković i Stevandić već počinili teška krivična dela koja se tiču udarca na državnost BiH i podrivanja Dejtonskog sporazuma. On je naglasio da je siguran da će institucije procesuirati ove postupke.

Prema Konakovićevim rečima, Dodik i njegovi saradnici prete stabilnosti i bezbednosti, dodajući da se njihovo delovanje može smatrati pretnjom ne samo za Bosnu i Hercegovinu, već i za sam egzistencijalni status Srba unutar entiteta RS. Konaković je ukazao na činjenicu da Dodik koristi entitetske institucije kao zaštitu za sopstvene lične interese, ne uzimajući u obzir opštu dobrobit građana.

Konaković je ukazao na nameru BiH institucija da reaguju razmjerno i zakonski. On je istakao da ne žele da upadnu u zamku moguće eskalacije sukoba, što Dodik, kako smatra, pokušava da postigne. Na pitanje kako će reagovati na Dodikove postupke, Konaković je rekao da će se primeniti mjere koje će onemogućiti Dodiku da putuje bez prethodnog odobrenja, čime će se stvoriti situacija u kojoj će se Dodik i njegovi saradnici naći u svojoj prvoj izolaciji.

Dodik će, prema Konakovićevim rečima, moći da se kreće unutar granica BiH, ali će biti u svojstvu „bjegunca“. Usput je dodao da će njegovo putovanje u Beč verovatno biti poslednje u Evropskoj uniji.

Konaković je izrazio poverenje u intelektualne sposobnosti i zrelost političara u BiH, naglašavajući da ne veruje da bi Dodik mogao da ih uvede u sopstvene krize. On je dodao da se može očekivati snažna reakcija međunarodne zajednice na Dodikovo delovanje, tvrdeći da će se u narednim danima pokazati da civilizovani svet ne blagonaklono gleda na njegovo ponašanje.

U zaključku, Konaković je naglasio da institucije BiH poseduju dovoljno snage da održe mir i spreče dalje eskalacije, naglašavajući da će sledeći koraci biti ključni za budućnost države. Ova situacija predstavlja izazov za sve aktere u političkom životu BiH, a pitanje o budućim koracima i reakcijama međunarodne zajednice ostaje otvoreno.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika