Korupcija u Novom Pazaru: Dvojica osumnjičena za proneveru

Aleksandar Radosavljević avatar

U okviru akcije borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) su uhapsili dvojicu osumnjičenih iz Novog Pazara, I. G. (44) i A. M. (26) zbog sumnje da su proneverama stekli protivpravnu imovinsku korist u iznosu od više desetina miliona dinara. Uhapšeni su posluživali kao blagajnici u jednoj banci u Novom Pazaru, gde su, od 1. marta 2021. do 10. aprila 2023. godine, prisvojili 17.858.493 dinara, novac koji im je bio poveren u rad.

Prema informacijama iz saopštenja MUP-a, osumnjičeni se terete za krivično delo pronevera u obavljanju privredne delatnosti, koje je izvršeno u saizvršilaštvu. Kako se sumnja, namera osumnjičenih bila je da sebi pribave protivpravnu imovinsku korist, a uočeno je da je I. G. takođe bio uključen u proneveru dok je radio kao savetnik za rad sa stanovništvom u drugoj banci, gde je, od 25. septembra 2023. do 23. februara 2024. godine, prisvojio 6.549.056 dinara.

Ukupno, I. G. i A. M. se terete da su na ovaj način prisvojili 24.407.550 dinara, čime su oštetili dve banke. Nakon hapšenja, njima je određeno zadržavanje do 48 časova, a potom će biti privedeni nadležnom tužilaštvu uz podnošenje krivične prijave.

Ova akcija dolazi u trenutku kada je Ministarstvo unutrašnjih poslova intenziviralo sopstvene napore u borbi protiv korupcije na teritoriji Republike Srbije. U saopštenju MUP-a naglašava se obaveza i odlučnost da se nastavi sa suzbijanjem ovakvih nezakonitosti, te da će se slične akcije preduzimati i u budućnosti s ciljem zaštite javnog interesa i promovisanjem transparentnosti u radu finansijskih institucija.

Ovo hapšenje predstavlja samo jedan primer složenih prevara koje se javljaju u bankarskom sektoru, pružajući dodatne dokaze o važnosti čuvanja integriteta finansijskog sistema. Radeći u okolnostima jednostavne nezakonite koristi, osumnjičeni su iskoristili svoje pozicije unutar banaka, što podvlači nužnost strogog nadzora i kontrole nad zaposlenima u finansijskim institucijama.

MUP nastavlja da poziva građane da prijave svaku sumnjivu aktivnost i učestvuju u borbi protiv korupcije. S obzirom na sve veći fokus na reforma i unapređenje finansijskih procedura, akcije kao što su ova su ključne za održavanje poverenja javnosti u bankarski sistem i druge sektore. U narednom periodu očekuje se da će se još rigoroznije pratiti zaposleni u bankama i drugim institucijama, kako bi se sprečile ovakve vrste prevara i oštetili krajnji korisnici usluga.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika