Dečak-ubica, četrnaestogodišnji Kosta K., šokirao je osoblje Klinike za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu svojim ponašanjem tokom godinu dana koje je proveo tamo. Kosta je počinio krvavi pir u osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ na Vračaru prošle godine, ubivši devetoro učenika i radnika obezbeđenja.
Od izvora upoznatog sa slučajem saznajemo da Kosta ne krije dosadu i želju da bude pušten na slobodu, ali je otkriveno da dečak-ubica pamti sve što osoblje govori, špijunira ih i zna njihove privatne detalje. Ovim saznanjem dodatno je uznemireno osoblje bolnice.
Tragičan događaj od pre godinu dana desio se u osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ kada je Kosta ušao naoružan u školu i prvo ubio radnika obezbeđenja, a zatim tri učenice i petoro učenika. Nastavio je krvavi pir i u kabinetu istorije, ranivši nastavnicu i još šestoro učenika.
Obrana četvrtooptuženog Nemanje Marinkovića, instruktora u streljani „Partizan praktikal šuting“ gde je Kosta trenirao pucanje, tvrdi da je Marinković bio nevin u tom slučaju. Sudski proces koji je usledio nakon tragedije u školi i dalje je u toku, dok se Kosta K. i dalje nalazi na psihijatrijskom lečenju.
Osoblje klinike i nadležni istražitelji su uznemireni novim saznanjima o pamćenju i prisluškivanju osoblja od strane dečaka-ubice, što stavlja dodatan pritisak na već težak slučaj. Nadamo se da će istraga i dalje napredovati kako bi se saznale sve okolnosti ovog strašnog zločina i svi učesnici privedeni pravdi.
Kosta K. se i dalje nalazi pod nadzorom stručnog osoblja koje se trudi da mu pruži odgovarajuću medicinsku negu i terapiju. Njegovo ponašanje i sposobnost pamćenja detalja osoblja dodatno su uznemirujući faktori za sve koji rade s njim.
Ovo je bio jedan od najtragičnijih događaja u školstvu koji je potresao celu zajednicu i izazvao mnogo pitanja o načinu na koji se postupa sa mentalnim zdravljem dece i mladih. Nadamo se da će se ovakvi događaji izbeći u budućnosti kroz bolje pristupe prevenciji i lečenju mentalnih problema kod mladih.




