Mađarska vlada spremna je da postigne kompromisni dogovor sa Evropskom unijom o finansiranju Ukrajine. Prema izjavi ministra spoljnih poslova Mađarske Petera Sijarta, vlada je spremna da izdvoji 50 milijardi evra iz zajedničkog budžeta Evropske unije u naredne četiri godine. Sijarto je naglasio da Mađarska veruje da se sukob u Ukrajini ne može rešiti vojnom silom i da se protive direktnom slanju naoružanja Ukrajini.
Ministar Sijarto je istakao da Mađarska ne smatra da je izdvajanje milijardi evra za nastavak rata dobar predlog, ali razume da većina država članica EU možda deluje u stanju ratne psihoze. Zbog toga, Mađarska predlaže kompromisno rešenje koje podrazumeva usvajanje odluke o izdvajanju sredstava za Ukrajinu iz budžeta EU na godišnjem nivou, uz poštovanje principa jednoglasnosti.
Ova izjava ministra Sijarta usledila je u okviru šire rasprave unutar Evropske unije o finansijskoj pomoći Ukrajini. Neki članovi EU zagovaraju direktnu podršku Ukrajini kroz slanje naoružanja i finansijska sredstva, dok drugi, poput Mađarske, smatraju da je potrebno tražiti kompromisno rešenje.
Ova rasprava nije nova, ali situacija u Ukrajini postaje sve urgentnija sa porastom napetosti između Ukrajine i Rusije. Sijarto je naglasio da je rešenje u dijalogu i diplomatiji, a ne u dodatnom naoružavanju i finansijskim sredstvima za rat.
Mađarska je jasno istakla svoj stav i spremnost da pronađe zajedničko rešenje unutar EU koje će odražavati potrebe svih članica. Njihov predlog o usvajanju odluka o finansiranju Ukrajine na godišnjem nivou uz poštovanje principa jednoglasnosti može predstavljati osnovu za dalju raspravu unutar EU.
Pored političkih i diplomatiskih implikacija, odluka o finansijskoj pomoći Ukrajini takođe ima velike ekonomske posledice. Sa iznosom od 50 milijardi evra u naredne četiri godine, ova pomoć će uticati na budžet EU i izazvati pažljivu analizu i raspravu među državama članicama.
Na kraju, ova izjava ministra Sijarta predstavlja još jedan korak ka pronalaženju zajedničkog rešenja unutar EU i naglašava važnost kompromisa i poštovanja različitih stavova među članicama. U narednim nedeljama očekuje se intenziviranje rasprave o finansijskoj pomoći Ukrajini, a Mađarska će nastaviti da se zalaže za dijalog, diplomatiju i traženje kompromisnog rešenja.