Milorad Dodik nastavlja s onim što najbolje zna – uvredama, huškanjem, secesijom bh. entiteta RS; ne manjka mu podrška iz Beograda i Moskve. Do kada? Noel Malcolm, britanski historičar, opisao je medijsku propagandu u bivšoj Jugoslaviji i najavu agresije Srbije na Bosnu i Hercegovinu. Iako je prošlo više od tri desetljeća, izvještavanje medija, poput Radio-televizije Srbije, televizija Pink, Happy, Informer, Radio-televizija bh. entiteta Republika Srpska, Alternativna televizija, novinska agencija Srna, jača zlokobnu retoriku potaknutu izglasavanjem Rezolucije o genocidu počinjenom u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda. Dodik, predsjednik RS-a, nastavlja s prijetnjama i uvredama, a sudski postupci ne mijenjaju njegovu bahatost. Stalno ponavlja „da je u Sarajevu tokom rata ubijeno više Srba nego u Srebrenici“.
Dolazak Rezolucije o genocidu počinjenom u Srebrenici pred Generalnu skupštinu UN-a je uzburkao tenzije, a Dodik se sprema za izazivanje problema i dodatno razdvajanje Bosne i Hercegovine. Vučić je u New Yorku lobirao protiv Rezolucije, tvrdeći da će izazvati nestabilnost na Balkanu, dok je Rusija spremna pružiti podršku. Dodik je spomenuo mogućnost „mirnog razlaza“ sa Bošnjacima, tvrdeći da je politika „odbrane srpstva“ jedina ispravna. Stav Memorijalnog centra Srebrenica je da se ne treba ulaziti u debatu s Dodikom i Vučićem kako bi se spriječilo sprečavanje usvajanja Rezolucije.
Mapa puta: Genocid, Srebrenica i vaskršnji sabor | Milorad Dodik

Podeli vest



