Američki ministar obrane Lloyd Austin potpisao je memorandum kojim je za sebe rezervirao posebne ovlasti za sklapanje predsudskih sporazuma s optuženicima u slučajevima napada od 11. rujna 2001. godine. Iznenada je opozvao nagodbu o priznanju krivnje za organizatora terorističkih napada te je rekao da će odgovornost za takvu odluku biti na njemu. Pentagon je samo dva dana prije objave memoranduma postigao nagodbu o priznanju krivnje s Khalidom Sheikhom Mohammedom i još dvojicom optuženika, ali ministar obrane je odlučio preuzeti kontrolu nad ovlastima u takvim slučajevima. Tužitelji su više od dvije godine raspravljali o mogućnosti nagodbe kako bi se izbjeglo dugotrajno suđenje optuženim osobama. Ministar Austin povukao je svoje ovlasti u tri predsudska sporazuma koji su skinuli smrtnu kaznu za trojicu optuženika, te je odlučio preuzeti kontrolu nad takvim odlukama. Sporazum o priznanju krivnje bio bi slanje optuženika u doživotni zatvor u zamjenu za priznanje krivice za optužbe za urotu.
Ministar odbrane SAD-a opozvao nagodbu iz Guantanama | SAD Vijesti

Podeli vest



