„Mozaik“ će snimati i Sunce i Srbiju izdaleka

Nikoleta Tadić avatar

Naučnik sa Astronomske opservatorije u Beogradu najavio je lansiranje prvog satelita Srbije, nazvanog „Mozaik“. Ovaj satelit će pomoći pri posmatranju Sunca u rendgenskom domenu, što je nemoguće sa Zemlje, i snimati Srbiju iz svemira. Pored toga, ovaj projekat ima za cilj da se stekne nova tehnologija za kasnije izradu većih letelica. Satelit pripada klasi malih satelita poznatih kao „KjubSat“ i ima dimenzije od 10x10x10 centimetara. Plan je da se „Mozaik“ lansira krajem 2025. ili početkom 2026. godine i da ostane u orbiti dve do tri godine. Projekat se realizuje u saradnji sa Astronomskom opservatorijom, Mašinskim, Matematičkim i Elektrotehničkim fakultetima iz Beograda, kao i Institut „Mihajlo Pupin“.

Nikoleta Tadić avatar

izbor urednika