Na Kosovu bez političke volje da se prestane sa mešanjem u rad pravosuđa

Aleksandar Radosavljević avatar

Izveštaj o korupciji na Kosovu: Politika povezivanja s pravosuđem

Godišnji izvještaj međunarodne organizacije Transparency International o indeksu percepcije korupcije za 2023. godinu pokazuje da na Kosovu nema političke volje da se odustane od mešanja u rad pravosuđa. Kosovski Demokratski institut (KDI), partner organizacije Transparency International, izveštava da Kosovo i dalje stoji sa 41 bodom, ali je na listi napredovalo za jedno mesto, sada se nalazi na 83. mestu od 180 vrednovanih zemalja. Ovaj rezultat je delom rezultat lošijih rezultata drugih zemalja u regionu i širom Evrope, kao i rastuće pojave autoritarnih režima. Ovo znači da se Kosovo sada nalazi na istom mestu kao Burkina Faso, Vijetnam i Južna Afrika, zemlje koje ne uživaju reputaciju dobro uspostavljenih demokratija.

Eugen Cakoli iz Kosovskog Demokratskog instituta izjavio je da je Kosovo napredovalo sedam bodova u poslednjih 12 godina, ali da postoji još dosta posla. On je također istaknuo da Kosovo deli treće mesto u regionu sa Crnom Gorom i Severnom Makedonijom, koja se nalazi na prvom i drugom mestu. Na listi su zatim Albanija, Srbija i Bosna i Hercegovina, koja se nalazi na poslednjem mestu.

Cakoli je istakao da Kosovo ispoljava teškoće u javnom sektoru, uključujući i mešanje vlade u rad pravosudnih organa, kao i smene javnih tužilaca koji su radili na slučajevima korupcije javnih ličnosti. Nadalje, reforma pravosuđa je dobro ocenjena, ali se primećuje otežavanje izbora Saveta sudija od strane vlade.

Advokatica Jovana Filipović izjavila je da su izjave visokih predstavnika vlasti u vezi s pravosudnim slučajevima veliki problem, jer oni komentarišu predmete koji bi trebalo da budu u isključivoj nadležnosti tužilaštva i suda. Takve izjave mogu uticati na objektivnost sudija i tužilaca, kao i na pritisak na njih u donošenju odluka. Premijer Kosova Aljbin Kurti takođe je kritikovao rad sudova i tužilaštva, tvrdeći da je kosovsko pravosuđe nedovoljno efikasno i sporo.

Sve u svemu, izveštaj Transparency International pokazuje da Kosovo i dalje ima problem sa političkim uticajem na pravosuđe, a da je reforma i dalje potrebna. Ovo se posebno odnosi na izbor Saveta sudija i sprečavanje političkih komentara na pravosudne slučajeve. Vlasti u Prištini moraju pokazati više volje za nezavisnost pravosuđa kako bi se smanjila percepcija korupcije i obezbedila vladavina prava.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika