Najbolji saveti za Android telefon posle ažuriranja

Nikoleta Tadić avatar

Instalirali ste novu verziju softvera na svom Android telefonu? To je izvrsno! Ipak, važno je da ne stanete na tome. Nakon svake softverske nadogradnje, preporučuje se nekoliko dodatnih koraka koji mogu poboljšati performanse uređaja, osigurati veću bezbednost i omogućiti da sistem radi glatko. Evo šta bi trebalo da uradite odmah nakon ažuriranja:

Prvo, ne zaboravite da proverite podešavanja. Nadogradnje ponekad mogu automatski resetovati određene opcije, što može uticati na potrošnju interneta, privatnost ili rad aplikacija. Stoga je obavezno proveriti podešavanja mobilnih podataka, postavke privatnosti i dozvole aplikacija, kao i aktivaciju novih sistemskih funkcija koje se mogu automatski uključiti. Ovaj korak je ključan za očuvanje kontrole nad vašim telefonom i ličnim podacima.

Nakon toga, sledeći korak je da ažurirate aplikacije. Veće nadogradnje često menjaju način na koji aplikacije komuniciraju sa operativnim sistemom. Zastarele aplikacije mogu uzrokovati greške, usporenja ili čak izbacivanje iz aplikacija. Da biste izbegli ove probleme, otvorite Google Play prodavnicu, kliknite na svoj profil i izaberite opciju „Update all“.

Treći korak je proveravanje memorije. Nadogradnje mogu zauzeti više memorije nego ranije, a manjak slobodnog prostora može usporiti uređaj i izazvati probleme sa aplikacijama. Proverite status memorije u sekciji Storage i razmotrite čišćenje keš memorije aplikacija, pražnjenje korpe i uklanjanje nepotrebnih fajlova. Uvek je dobro da imate bar 10% slobodne memorije kako bi uređaj radio optimalno.

Osim toga, preporučuje se i čišćenje sistemske keš memorije. Ova operacija može značajno poboljšati rad uređaja, naročito nakon velikih nadogradnji. Brisanje particije keša je jednostavno i bezbedno, jer ne briše vaše lične podatke. Uključite telefon, držite tastere za pojačavanje zvuka i uključivanje (ili zavisno od modela, smanjenje zvuka i uključivanje), a zatim izaberite „Wipe cache partition“ iz Recovery menija.

Ukoliko primetite ozbiljne probleme kao što su konstantne greške ili usporenje sistema, razmislite o resetovanju telefona na fabrička podešavanja. Pre nego što to učinite, obavezno napravite rezervnu kopiju podataka. Nakon resetovanja, uređaj će se ponašati kao nov, bez grešaka koje su možda nastale usled sukoba između starih fajlova i novog sistema.

Na kraju, ako primetite bilo kakav problem kao što su bugovi ili nestabilnosti, prijavite ih direktno iz podešavanja telefona. Prijavljivanje vaših iskustava pomaže proizvođačima da isprave probleme u budućim ažuriranjima i doprinosi stabilnosti sistema.

Uz sve ove korake, vaš uređaj će raditi optimalno i bićete sigurniji u njegovu bezbednost i performanse. Svaka nadogradnja donosi nove mogućnosti, ali i potencijalne izazove, pa je važno obezbediti da sve funkcioniše kako treba.

Nikoleta Tadić avatar

izbor urednika