Narodni muzej Srbije obeležio svoj dan dodelom priznanja

Dajana Tomašević avatar

Narodni muzej Srbije (NMS) je u subotu uveče proslavio svoj dan, obeležavajući 181. godišnjicu postojanja. Ova svečanost bila je prilika da se dodele zahvalnice pojedincima i institucijama koje su zaslužne za rad i doprinos muzeju tokom 2025. godine.

Direktorka NMS-a, Bojana Borić-Brešković, u pozdravnom govoru naglasila je uspehe koje je muzej postigao od prošle proslave. Činjenica da je više od 200.000 posetilaca prošlo kroz izložbene prostore u tom periodu ukazuje na sve veću popularnost muzeja. „To je znak da smo na dobrom putu,“ dodala je ona.

Među zvanicama na svečanosti bili su ministar kulture Nikola Selaković i predsednik Upravnog odbora NMS-a Darko Tanasković. Borić-Brešković je podsećala na bogatstvo kulturnih sadržaja u prethodnom periodu, ističući da su realizovane 33 izložbe kako unutar muzeja, tako i u saradnji sa drugim institucijama. Muzej je takođe sproveo arheološka istraživanja i izdao 14 publikacija, kroz koje širi i populariše kulturnu baštinu Srbije.

Direktorka je najavila dodatne projekte, među kojima se izdvaja obnovljeni Muzej Nadežde i Rastka Petrovića u Beogradu, koji će biti pridružen NMS-u. Ovaj korak ukazuje na nastavak para muzejskog razvoja i obogaćivanja kulturne ponude u glavnom gradu.

Jedna od važnih najava bila je dodavanje dela Uroša Predića, „Portret devojčice sa knjigom i foteljom“ iz 1884. godine, u stalnu postavku muzeja. Ovaj portret dodatno obogaćuje kolekciju i predstavlja vrednu umetničku i kulturnu značajnost.

U delu programa posvećenom zahvalnostima, Borić-Brešković je uručila priznanja mnogim donatorima, uključujući Ivana Konstantinovića, Nenada Stojića i Isidoru Mitrović Angeelovski. Takođe su nagrađeni kompanije kao što su Jetel i Denjub riversajd, koji su značajno doprineli radu muzeja.

NMS je takođe odao priznanje Ministarstvu kulture i njegovom ministru Selakoviću za kontinuiranu podršku, zajedno sa drugim institucijama poput Uprave za vanredne situacije i Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU). Ove nagrade pokazuju važnost saradnje između muzeja i različitih sektora društva u očuvanju i promociji kulture.

U okviru obeležavanja dana muzeja, NMS je dodelio nagradu za najbolji master rad iz istorije umetnosti Ivanu Milenkoviču za njegov rad pod nazivom „I hrišćanin i Grk – Mozaička dekoracija kasnoantičke vile u Nerodimlju“. Ova nagrada promoviše mlade talente i doprinosi razvoju akademske zajednice u srpskoj umetnosti.

Borić-Brešković je takođe uručila priznanja zaposlenima NMS-a, što podvlači važnost timskog rada i posvećenosti zaposlenih u postizanju zajedničkih ciljeva muzeja. Među nagrađenima su se našli Marija Radojičić Nikolić, Vera Krstić i drugi članovi tima koji su doprineli radu i uspehu muzeja.

Narodni muzej je osnovan 10. maja 1844. godine na inicijativu ministra prosvete Jovana Sterije Popovića, sa ciljem da okuplja i čuva kulturno-istorijsko blago za buduće generacije. Ova tradicija se nastavlja, a muzej se prilagođava modernim potrebama i očekivanjima posetilaca.

Tokom proslave otvorena je i arheološka izložba pod nazivom „Rimskim carstvom na točkovima – Drumovima i raskršćima do Narodnog muzeja Srbije“. Ova izložba, koju je pripremila muzejska savetnica Deana Ratković, prikazuje rekonstrukcije rimskih putničkih kola, ističući značaj rimskog nasleđa i njegovu povezanost sa savremenim vremenom.

Ovi događaji ukazuju na trajnu misiju Narodnog muzeja Srbije da sačuva, istražuje i promovira bogatu kulturnu baštinu, te da nastavlja da bude važna tačka okupljanja i obrazovanja za sve generacije.

Dajana Tomašević avatar

izbor urednika