Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević osudio je blokadu depoa Gradskog saobraćaja Beograda (GSP) koju su izveli studenti, nazvavši je „vidom nasilja i kažnjavanja građana“. Ova blokada izazvala je velike probleme u javnom prevozu, jer je značajno omela rad mnogih autobuskih i tramvajskih linija u Beogradu, što je pogođeno gotovo 400.000 putnika.
Vučević je tokom izjave za Newsmax Balkans istakao da su protesti, bez obzira na to da li su organizovani od strane studenata ili ne, neprimerni i štetni, jer su direktno pogodili svakodnevni život građana. „Ono što je jedino bitno je da je to vid nasilja i kažnjavanje građana da ne mogu normalno da putuju od jednog mesta do drugog“, rekao je Vučević. On je smatrao da ovakvi potezi ne bi trebalo da budu sredstvo za ostvarivanje bilo kakvih političkih ciljeva.
Tokom noći, grupa studenata okupila se ispred depoa GSP-a i blokirala pristup, što je onemogućilo saobraćaj na ključnim linijama. Vučević je dodao da je izveštajem koji je dobio od predstavnika Grada Beograda došla informacija o broju građana koji su pogođeni ovom situacijom. On je naglasio da je protest rezultat „nečijeg bezobrazluka“.
Predsednik vlade takođe je komentarisao da ova blokada ne može doneti rešenje za situacije kao što je nedavna nesreća na železničkoj stanici u Novom Sadu, koja je izazvala potres u javnosti. „Niti to pomaže utvrđivanju svih činjenica i okolnosti koje su dovele do nesreće, nego predstavlja put za ostvarenje ciljeva koje su iznele opozicione stranke“, dodao je Vučević, implicirajući da se protest koristi za sakupljanje političkih poena.
On je ukazao na to da je situacija sa blokadom deo šireg političkog delovanja i da se svaka akcija može kritikovati ukoliko se koristi radi ostvarivanja ličnih ili političkih interesa bez obzira na posledice koje trpe obični građani. „Sve maske su pale“, rekao je Vučević, ukazujući na to da pojedini politički lideri kao što su Dragan Đilas i njegovi saradnici zahtevaju nove izbore i promenu vlasti, a da pritom ne uzimaju u obzir glasove građana.
VUčević je bio jasan u stavu da su građanske akcije koje dovode do toga da ljudi ne mogu da se kreću i obavljaju svoje svakodnevne obaveze kontraproduktivne i ne doprinose rešavanju stvarnih problema. On je apelovao na sve aktere u društvu da razmotre posledice svojih postupaka i da razmysle o alternativnim načinima izražavanja nezadovoljstva koji neće štetiti građanima.
Na kraju, Vučević je ponovio da je njegova vlada spremna da razgovara o svim pitanjima koja se tiču građana, ali da metode blokada i nasilja nisu način na koji se mogu ostvariti ciljevi. Pored toga, pozvao je na dijalog i saradnju u rešavanju problema sa kojima se društvo suočava, dalje naglašavajući potrebu za odgovornim i konstruktivnim pristupima u rešavanju javnih pitanja.
Uprkos kritikujući trenutne proteste, Vučević je istakao važnost javnog prevoza u životima građana Beograda i objasnio da će vlada raditi na poboljšanju i unapređenju sistema javnog saobraćaja, kako bi se obezbedili boljiti uslovi za putnike i smanjile mogućnosti za slične incidente u budućnosti.




