Naučnici stvorili model ljudskog embriona bez jajnih ćelija i spermatozoida

Marijana Radovanović avatar

Naučnici u Izraelu postigli su značajan uspjeh stvaranjem modela ljudskog embriona od matičnih ćelija u laboratoriji. Ovaj model, koji liči na 14 dana stari embrion, smatra se jedinstvenim dostignućem u ranoj fazi embrionskog razvoja. Njihov rad objavljen je u prestižnom časopisu Nature tokom godišnjeg sastanka Međunarodnog društva za istraživanje matičnih ćelija (ISSCR) u Bostonu.

Tim istraživača sa Vajcman instituta za nauku istakao je da su još uvijek daleko od stvaranja potpunog embriona od nule. Postavljeno je pitanje kada se model embriona može smatrati stvarnim embrionom te su istaknuli da su još uvijek daleko od tog stadija. Vođa tima, Jakob Hana, istakao je da ovaj rad može otvoriti nova vrata za testiranje uticaja lekova na trudnoću, bolje razumijevanje pobačaja i genetskih bolesti, te možda čak pomoći u uzgoju tkiva za transplantaciju i organa.

Tim je koristio matične ćelije iz kože odraslih ljudi i druge ćelije uzgojene u laboratoriji, te ih je manipulisao kako bi formirao osnovu nečega što strukturno podseća na embrion. Njihov cilj je dostići 21. dan embrionskog razvoja i postići 50 odsto uspjeha.

Magdalena Zernicka-Gec, profesorka razvoja matičnih ćelija na Univerzitetu u Kembridžu, je izjavila da ova studija liči na šest drugih sličnih modela nalik ljudskim embrionima, objavljenih ove godine, te da nijedan od njih ne oponaša u potpunosti prirodni ljudski razvoj.

Studija otvara neka etička pitanja o mogućnosti buduće manipulacije u razvoju ljudskog embriona, što su i sami istraživači priznali. Ipak, Hana je uporedio ova istraživanja s nuklearnom fizikom, tvrdeći da ne treba zaustaviti sva istraživanja u toj oblasti zato što bi neko mogao odlučiti napraviti nuklearnu bombu.

Važno je da se ulaže napor u potpuno informisanje javnosti kako bi se izbjegla mogućnost da se istraživanja odvijaju bez kontrole i nadzora. Ovo istraženje može imati značajan utjecaj na medicinsku i biološku znanost te otvoriti nova vrata za daljnja istraživanja u ovoj oblasti.

Marijana Radovanović avatar