NEVEROVATNO! Srbiji tri medalje na Evropskim prvenstvima u odbojci i košarci za srednjoškolce! (FOTO GALERIJA)

Zoran Đukić avatar

Uspešno su završena Evropska prvenstva u kategoriji srednjoškolaca, koja su se održala u isto vreme u četiri grada: Čajetini, Arilju, Guči i Novoj Varoši. Ovaj poduhvat okupio je mlade sportiste iz različitih zemalja, a svi učesnici su bili smešteni na Zlatiboru, odakle su svakodnevno prevoženi do dvorana. Tokom pet dana takmičenja, najbolji timovi su se izborili za titulu evropskih prvaka, a Srbija je osvojila tri medalje, uključujući i zlatne medalje u odbojci za devojčice i dečake.

U okviru takmičenja, odbojka je bila organizovana za devojke u Guči, dok su dečaci igrali u Čajetini. Košarka je takođe imala svoje mečeve, gde su devojčice igrale u Novoj Varoši, a dečaci u dvorani u Arilju. Ovogodišnje prvenstvo privuklo je pažnju jer se takmičeći timovi često sastoje od talentovanih mladih sportista koji pokažu izuzetan potencijal za profesionalnu karijeru.

Kada govorimo o odbojci među devojkama, Srbija je osvojila zlatnu medalju uz sjajan nastup Gimnazije Branko Radočević iz Stare Pazove. Drugo mesto pripalo je Češkoj Republici, dok je Republika Srpska zauzela treće. Miona Tasić je proglašena za MVP turnira, dok je Moldavija nagrađena peharom za fer plej.

Na istom takmičenju, u kategoriji odbojke za dečake, zlato je osvojila Srednja škola Kralj Petar I iz Topole, dok su Republika Srpska i Češka zauzele drugo i treće mesto. Najboljim igračem izabran je Novak Radojčin, a nagradu za fer plej ponela je Češka.

U košarkaškim takmičenjima, devojke iz Slovačke su se okitile zlatnom medaljom, dok su Rumunija i Srbija, koja je reprezentovana sportskom gimnazijom Stari Grad, zauzele drugo i treće mesto. MVP turnira postala je Alexandra Remenarova iz Slovačke. Kod dečaka, Rumunija je osvojila zlatnu medalju, a ispred Republike Srpske i Severne Makedonije.

Željko Tanasković, predsednik Saveza za školski sport Srbije, istakao je značaj ovakvih takmičenja u kreiranju tradicije u sportskim aktivnostima mladih. Napomenuo je da su pred dve godine započeli organizaciju Evropskih prvenstava za srednjoškolce, te su po prvi put ove godine uspeli da spoje više gradova i dovedu takmičenja na taj nivo. Osim toga, Tanasković je naglasio da bi sve to bilo nemoguće bez podrške države Srbije i lokalnih samouprava.

U isto vreme dok su se odvijala Evropska prvenstva, održavala se i Svetska Vodavoda Školarijada 2025, okupivši više od 4.500 učesnika iz 57 zemalja. Ova manifestacija je prepoznata kao važna za razvoj mladih i promociju zdravog načina života. Organizatori su naglasili značaj takmičenja za razvoj takmičarskog duha među mladima.

Zlatne medalje za odbojkašice Srbije osvojile su izvanredne devojke koje su se istaknule urednim igranjem i timskim radom. Na spisku se nalaze imena poput Mione Tasić, Ane Katić, Anje Miovčić i drugih. Vođa tima, Miroslav Marković, igrao je ključnu ulogu u motivaciji i vođenju svog tima prema pobedi. S druge strane, zlatni odbojkaši iz Topole, vođeni Mirjanom Nedeljković Milovančević, takođe su prikazali izvanredne veštine i timski duh.

Podela medalja održana je u prisustvu značajnih ličnosti, uključujući ministra sporta Zorana Gajića i predsednika Beogradske asocijacije za školski sport Andreu Arsović. Ova svečanost je dodatno naglasila važnost ovih sportskih aktivnosti u razvoju mladih i jačanju zajedništva kroz sport.

Ovogodišnje Evropsko prvenstvo u srednjoškolskom sportu ostavilo je dubok trag u srcima učesnika i organizatora, a očekuje se da će postati tradicija koja će se nastaviti i u godinama koje dolaze.

Zoran Đukić avatar

izbor urednika