Nijedan investitor neće moći dobiti upotrebnu dozvolu bez dokaza o kretanju građevinskog otpada
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je da neće postojati mogućnost izdavanja upotrebne dozvole investitorima koji ne prilože dokaz o kretanju građevinskog otpada. Ova mera je propisana novim Pravilnikom o uređenju, upravljanju, odlaganju i deponovanju građevinskog otpada u toku izvođenja radova, koji je stupio na snagu.
Ministar Vesić istakao je da se procenjuje da u Srbiji postoji oko 3.000 nelegalnih deponija građevinskog otpada, te da je obaveza svih investitora da legalno deponuju građevinski otpad. Do sada, međutim, nije postojala sankcija za one koji to ne čine, pa je zbog toga donet ovaj Pravilnik.
U okviru novih propisa, investitori neće biti obavezni da prilože dokaz o kretanju otpada ukoliko u krugu od 50 kilometara nema licenciranog operatera postrojenja za tretman i skladištenje otpada. Ipak, trebaće da dostave izjavu o toj činjenici, koju će verifikovati nadležni organi pre izdavanja upotrebne dozvole.
Ministar Vesić je najavio da će u narednim mesecima predložiti novi Zakon o putevima, kojim će biti uređena obaveza korišćenja najmanje 25 odsto recikliranog materijala pri izgradnji puteva, sa ciljem da se do 2035. godine taj procenat poveća na 50 odsto, što je evropski prosek.
Cilj je uspostavljanje cirkularne ekonomije, odnosno korišćenje otpada za izgradnju novih puteva. Govoreći o novom Zakonu o planiranju i izgradnji, ministar je istakao da je potrebno doneti novi zakon koji će prolaziti kroz javnu raspravu od šest meseci kako bi se rešili postojeći problemi. Namera je da se ubrza proces izdavanja dozvola i da se deo ovlašćenja prenese na druge kako bi građani brže dobili potrebne dozvole.
Kroz novi zakon, omogućeno će biti da građevinske dozvole izdaju ovlašćeni projektanti koji će licencirati ministarstvu i dati bankarsku garanciju za ispravno obavljen posao, olakšavajući građanima proces dobijanja dozvola. Takođe, novim propisima će biti omogućeno da tehnički biroi izdaju upotrebne dozvole na osnovu javnog ovlašćenja.
Ministar Vesić istakao je da je namera da se proces izgradnje ubrza i da se transparentnost u celom procesu unapredi. Dodao je da je građevinarstvo ove godine doprinelo sa 1,1 milijardom evra BDP-u Srbije, te da će transparentnost i brzina u izdavanju dozvola dalje doprineti ekonomskom rastu zemlje.




