Nenad Kulačin, kolumnista beogradskog lista Danas i saradnik Al Jazeere Balkans, ponovo je postao meta uvreda i prijetnji, ali srećom, današnji incident završio je samo na verbalnom napadu bez fizičkog nasilja. Kulačin je, inače poznati kritičar vladajuće strukture u Srbiji, doživio ovaj napad na ulici u Šapcu, gradu u kojem živi. Napadač, prema njegovim rečima, pripadnik je vladajuće Srpske napredne stranke i ima oko 70 godina.
Kulačin je u razgovoru za Al Jazeeru ispričao da ga taj čovek već dve godine na ulici provocira i vređa. „Pljuje prema meni i opsuje me. Nekoliko puta se to desilo dok sam bio u društvu svoje dece i supruge“, prisetio se Kulačin.
Tokom današnjeg incidenta, dok je prolazio centrom grada, napadač je ponovo prolazio pored njega u društvu još jednog čoveka i nešto komentarisao. „Okrenuo sam se i video da i dalje gleda prema meni“, rekao je Kulačin. Kada je prišao napadaču i upozorio ga da ga ne uznemirava, napadač je reagovao gnjevno. „Opsovao me i rekao da me dobro poznaje. Kada sam izvadio telefon da ga fotografišem, krenuo je da me udari, ali sam se izmakao“, dodao je Kulačin.
Nakon što je napad izbegao, otišao je u policiju da prijavi incident. Pohvalio je profesionalnost policije i tužilaštva, ističući da je imao tretman kakav bi svi novinari trebali da imaju. Policija je pružila maksimalnu podršku i počela da istražuje slučaj, uprkos napadačevim tvrdnjama da ga ne poznaje.
Kulačin je naglasio da nije hteo da da izjavu protiv napadača jer ne želi da sudskim procesima ugrožava svoju i porodičnu sigurnost. „Rekao sam da ću, ako se nešto slično ponovi, preduzeti sve potrebne korake da zaustavim to maltretiranje“, dodao je.
Ovo nije prvi put da se Kulačin suočava s prijetnjama zbog svog novinarskog rada. Redovne uvrede su deo njegovog života, prijetnje smrću su takođe bile prisutne, a nedavno je njegova majka napadnuta od strane člana SNS-a. „On ju je samo hteo udariti, ali nije to učinio jer je bio pijan“, rekao je Kulačin, naglašavajući da su takvi incidenti postali svakodnevica.
Kulačin se suočava i s unutrašnjim sukobima, jer, iako želi da nastavi sa objektivnim izveštavanjem, brine se za sigurnost svoje porodice. Njegove reči otkrivaju strah zbog potencijalnog fizičkog napada. „Ta osoba stanuje u blizini. Ne znam šta tim ljudima može pasti na pamet, hoće li me neki kapuljaš dočekati s bejzbolskom palicom… Ne mogu garantovati da se to neće desiti“, rekao je.
Uprkos svemu, Kulačin ostaje posvećen svojoj profesiji. „Nasiljem ne smemo odgovoriti, novinari ne smeju biti isti kao i oni“, naglašava. Takođe je zahvalio Nezavisnom udruženju novinara, koje ga podržava i koje je pomoglo u uspostavljanju bezbednosnih mera, uključujući video nadzor oko njegove kuće.
Zahvaljujući podršci Udruženja, Kulačin je uspeo da obezbedi video nadzor u svom stanu i automobilu. Iako su napadi na novinare u Srbiji postali sve učestaliji, on se nada da će situacija jednog dana postati bolja. „Iako napadi nisu bili česti, ta situacija je bila jako nezgodna. Objavili su moju adresu, broj telefona…“, rekao je Kulačin.
Na kraju, Kulačin poručuje da neće odustati od svog novinarskog posla. „Neću menjati ništa. Da sam hteo, već bih menjao. Neće me zaustaviti. Nastavljam onako kako sam i dosad radio“, zaključio je. Ova situacija još jednom ukazuje na potrebu za većom zaštitom novinara i slobodom medija u Srbiji.




