Koalicija „Srbija protiv nasilja“ nije usaglasila stav o izlasku na beogradske izbore, rekla je večeras potpredsjednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić. Izlazak na izbore podržali su Narodni pokret Srbije (NPS), Zeleno-levi front (ZLF), Ekološki ustanak, Pokret slobodnih građana i Novo lice Srbije, dok su protiv bili SSP, Srbija Centar, Demokratska stranka i Zajedno, izjavila je Tepić gostujući na N1 televiziji. Ona je ocijenila da se ne može reći da koalicija Srbija protiv nasilja još postoji, jer su formirane zbog izbornih interesa.
Predsjednik NPS Miroslav Aleksić naveo je da šest članica koalicije podržava izlazak na izbore, dok tri članice nisu saglasne, s obzirom na to da je Demokratska stranka saopštila da će se prikloniti većini. „Prvi put nije poštovan stav da se u koaliciji prihvati odluka većine“, izjavio je Aleksić. On je istakao da su uspjeli da spriječe formiranje vlasti u Beogradu nakon decembarskih izbora, te da se modeli suprostavljanja režimu razlikuju, ali da je obaveza boriti se za građane i društvo.
Predsjednik Nove Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović je izjavio da njegova stranka neće učestvovati na izborima. „Vlast se igra s nama. Ne pada im na pamet da poprave izborne uslove, jer su prevaranti i lažovi. Jedina opcija je održavanje izbora na jesen, ako se ispunjavaju uslovi“, kazao je Jovanović.
Biljana Đorđević iz Zeleno-levog fronta istakla je da unutar koalicije Srbija protiv nasilja postoje različite vizije strategije dalje borbe, dok je Ivanka Popović iz inicijative ProGlas navela da je cilj „ne zaboraviti izbornu prijevaru iz decembra“.
Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da će svi lokalni izbori koji su trebali biti održani u julu i augustu biti raspisani 2. juna, zajedno s izborima za Skupštinu grada Beograda. Prethodni izbori za skupštinu glavnog grada Srbije održani su u decembru prošle godine, ali nijedna stranka nije osigurala većinu, pa će biti organizovano novo glasanje.
Marinika Tepić je istaknula da izbori 2. juna nisu pravi izbori, te da nijedan uslov za njihovo održavanje nije ispunjen. „Koalicija je mogla da traži odlaganje izbora za jesen da je ostala jedinstvena. Trebali smo ostati dosljedni i principijelni i nastaviti pritisak, što bi rezultiralo odgodom izbora za jesen“, rekla je Tepić.
Miroslav Aleksić je konstatovao da su uspjeli spriječiti formiranje vlasti u Beogradu nakon decembarskih izbora, te da se modeli suprostavljanja režimu mogu razlikovati, ali postoji obaveza borbe za građane i društvo.
Nikada nećemo imati ravnopravne izborne uslove, ali moramo se boriti, poručio je Aleksić.
Miloš Jovanović iz Nove Demokratske stranke Srbije izjavio je da neće učestvovati na izborima. „Vlast se igra s nama. Ne pada im na pamet da poprave izborne uslove, jer su prevaranti i lažovi. Jedina varijanta je održavanje izbora na jesen, ako se ispune uslovi“, kazao je Jovanović.
Biljana Đorđević iz Zeleno-levog fronta je istakla da unutar koalicije postoje različite vizije strategije dalje borbe, dok je Ivanka Popović iz ProGlasa navela da je cilj „ne zaboraviti izbornu prevaru iz decembra“.
Ana Brnabić je najavila da će svi lokalni izbori koji su trebali biti održani u julu i augustu biti raspisani 2. juna, zajedno s izborima za Skupštinu grada Beograda. Prethodni izbori za skupštinu glavnog grada Srbije održani su u decembru prošle godine, ali nijedna stranka nije osigurala većinu, pa će biti organizovano novo glasanje.
U programu televizije N1, Marinika Tepić je istaknula da se ne može tvrditi da koalicija Srbija protiv nasilja još postoji, jer su sada koalicije izborne naravi.
NPS je predložio izlazak na izbore, te šest članova koalicije podržava tu odluku, dok tri člana nisu saglasna, s obzirom na to da je Demokratska stranka najavila da će se prikloniti većini. „Prvi put nismo ispoštovali stav da se u koaliciji prihvate odluke većine“, istaknuo je Aleksić.
Izbori za Skupštinu grada Beograda održani su u decembru prošle godine, ali nijedna stranka nije osigurala većinu, pa će sada biti održano novo glasanje.




