Napad na zračnu bazu u Iraku, u kojem je najmanje pet američkih vojnika ranjeno, izaziva zabrinutost u regiji nakon ubistva visokorangiranih članova oružanih grupa Hamas iz Palestine i Hezbollah iz Libana prošle sedmice, prenosi Hina.
Navodni raketni napad dogodio se u zračnoj bazi Al Asad u Iraku i zvaničnici su rekli da su dvije rakete tipa ‘Kačuša’ ispaljene na vojnu bazu. Američki zvaničnici su potvrdili da se incident dogodio, ali su istaknuli da su informacije prvobitne i da se mogu promijeniti.
Sjedinjene Američke Države su nedavno izvele napad u Iraku na militante koje su smatrali prijetnjom američkim i koalicijskim snagama. Ovo nije prvi put da američke trupe postanu metom naoružanih grupa povezanih s Iranom u Iraku, Siriji i drugim dijelovima Bliskog istoka.
Nakon ubistva čelnika Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu i komandanta Hezbollaha Fouad Shukra u Bejrutu, Washington se priprema za moguću odmazdu Irana. Pentagon planira rasporediti dodatne borbene avione i mornaričke ratne brodove na Bliski istok kako bi ojačao odbranu i spriječio eventualne napade Irana i njegovih saveznika.
U međuvremenu, izraelski genocidni napadi na palestinski Pojas Gaze od prošlog oktobra uzrokovali su veliki broj žrtava, a Iran je prijetio osvetom kako bi zaštitio Palestinu od izraelske agresije.
Napad na američke vojnike u Iraku pokazuje stalnu napetost i nepredvidljivost situacije na Bliskom istoku. S obzirom na sve veće tenzije i prijetnje od strane Irana i njegovih saveznika, SAD mora paziti na svoje vojne snage u regiji i spremno odgovarati na eventualne napade i provokacije.
U međuvremenu, atmosfera neizvjesnosti i straha širi se Bliskim istokom, a regija se suočava s rastućom destabilizacijom i mogućnošću eskalacije sukoba. Svjetski lideri moraju djelovati mudro i smireno kako bi spriječili daljnje nasilje i sačuvali mir i stabilnost u regiji.




