Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je danas u Komarnu u Slovačkoj poručio da će Srbija nastaviti saradnju sa Slovačkom i Mađarskom na suzbijanju ilegalnih migracija. Na trilateralnom sastanku sa premijerom Slovačke Robertom Ficom i premijerom Mađarske Viktorom Orbanom, Vučić je istakao da je u ovom trenutku broj migranata u prihvatnim centrima Republike Srbije svega 477, što predstavlja značajan pad u odnosu na prethodnu godinu.
Predsednik Vučić je takođe izrazio zadovoljstvo što je premijer Fico u dobrom stanju nakon pokušaja atentata na njega, istakavši da je taj događaj bio težak za celu Srbiju. On je naglasio da je važno da se istina o tom incidentu sazna i da se nadaju pozitivnim ishodima istrage. Vučić je takođe izrazio zahvalnost premijeru Ficu na podršci u borbi protiv ilegalnih migracija.
Slovački premijer Robert Fico je, nakon sastanka, pohvalio korake koje je Srbija preduzela u borbi protiv ilegalnih migracija i istakao da su ti koraci bili od velike koristi za Slovačku, Mađarsku i celu Evropsku uniju. Fico je izrazio podršku Srbiji u njenim naporima da postane članica EU i naglasio da će podržati srpsku ambiciju u tom smislu.
Na sastanku se takođe razgovaralo o pitanju rata u Ukrajini, pri čemu je predsednik Vučić istakao da je važno da se govori o miru kao opciji, umesto samo o pobedi jedne strane nad drugom. On je preneo poruke građana Srbije i zahvalio na podršci koju su Mađarska i Slovačka pružile Srbiji na evropskom putu.
Trilateralni sastanak šefova delegacija Srbije, Slovačke i Mađarske predstavlja nastavak saradnje u borbi protiv ilegalnih migracija i jačanju regionalne stabilnosti. Strani zvaničnici su izrazili spremnost da nastave sa ovakvom saradnjom u budućnosti i podstaknu evropske integracije Srbije. Očekuje se da će ovakva saradnja doprineti boljoj kontroli migracija na Balkanu i unaprediti regionalnu bezbednost.




