Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, sinoć se obratio naciji i govorio o nadolazećem EKSPO-u koji predstavlja ogromnu priliku za Beograd i Srbiju da postanu dio svjetske ekonomske mape. Vučić je istakao da će ekonomska snaga Srbije ojačati, a otvoriti se i mogućnosti za razvoj turizma nakon izgradnje planiranih objekata na EKSPO sajmu.
Na nacionalnom paviljonu Srbije na međunarodnoj izložbi EXPO 2027 će se naći i Nacionalni stadion, Akvatički centar, Auditorijum, tematski i internacionalni paviljoni. Također će biti izgrađen i Forum kao i Nacionalni paviljon. Vučić je najavio da će postojati prostor od 8.500 kvadrata koji će kasnije moći da se koristi za koncerte i priredbe svake vrste, a moći će primiti oko 3.500 do 4.000 gledalaca. Nacionalni stadion će do 2028. godine imati kapacitet od 52.000 ljudi i očekuje se da će se na njemu igrati finale Lige Evrope.
Predsjednik je najavio izgradnju akvatičkog centra, jednog od najvećih u Evropi, tematskih i vodenih parkova koji će, pored pružanja zabave za djecu, također biti izvor velike zarade. Također, planira se izgradnja rezidencijalnog kompleksa sa stambenim jedinicama koje će biti ponuđene prosvjetnim radnicima i zdravstvenim djelatnicima koji nemaju stanove.
U okviru zona A i zona B, biće napravljeni tematski i vodeni parkovi, kao i akvarijum na Ušću, pored Prirodnjačkog muzeja. Vučić je najavio i dolazak terapeutskih delfina za djecu s autizmom, kako bi im pomogli u terapiji. Planira se i letenje taksijima iznad Beograda, što će biti realnost do 2027. godine.
Ukupno gledajući, EKSPO 2027 pruža velike mogućnosti za razvoj Srbije i Beograda, te otvara nova vrata u ekonomiji i turizmu. Vučić je istakao važnost ovog događaja za zemlju, te pozvao građane da podrže sve planirane projekte koji će doprinijeti ekonomskom rastu i razvoju Srbije.




