Poznata glumica Radmila Živković preminula je u Beogradu u 72. godini, saopštilo je Narodno pozorište. Rođena je u Kruševcu 1953. godine, a svoju impresivnu karijeru započela je krajem šezdesetih godina prošlog veka. Poznata je po svojoj izraženoj energiji, harizmi i glumačkoj veštini, te je ostvarila zapažene uloge u brojnim televizijskim serijama i filmovima.
Neki od njenih poznatih televizijskih uloga su u serijama „Selo gori, a baba se češlja“, „Bela lađa“, „Srećni ljudi“, „Stižu dolari“ i „Ulica lipa“, a na velikom platnu je ostvarila uloge u filmovima poput „Mrtav ‘ladan“, „Zona Zamfirova“, „Sabirni centar“, „Sok od šljiva“ i mnogim drugim. Njena gluma je uvek bila prirodna, uverljiva i puna emocija, što je publiku osvajalo i činilo je omiljenom među gledaocima svih generacija.
Pored rada na malim i velikim ekranima, Radmila Živković je imala uspešnu pozorišnu karijeru. Osvojila je gledaoce svojim tumačenjem različitih uloga u klasičnim i savremenim komadima na scenama Ateljea 212, Pozorišta na Terazijama, Zvezdara teatra i Narodnog pozorišta. Posebno se istakla u ulozi Živke Popović u Nušićevoj „Gospođi ministarki“, koja je bila deo stalnog repertoara Narodnog pozorišta u Beogradu.
Njena umetnička karijera bila je bogata nagradama i priznanjima, među kojima se ističu Sretenjski orden drugog stepena, Nagrada „Milivoje Živanović“, „Zlatna arena“, „Carica Teodora“, „Žanka Stokić“, „Despotica Jerina“ i mnoge druge. Njena sposobnost da prikaže složene emocije i da prenese snažne životne priče učinila ju je omiljenom i poštovanom u srpskoj kinematografiji i pozorištu.
Radmila Živković će ostati zapamćena kao talentovana i predana umetnica koja je ostavila dubok trag u umetničkoj sceni Srbije. Njeni kolege, prijatelji i obožavaoci će se od nje oprostiti na dostojanstven i poštovan način, a datum, vreme i mesto sahrane će biti naknadno saopšteni. Uprkos gubitku ove velike umetnice, njen lik i dela će ostati živi u sećanjima mnogih generacija koje su uživale u njenom talentu i glumačkom umeću.




