U poslednjem trenutku, Mehanizam u Hagu je odlučio da prevremeno pusti generala Nebojšu Pavkovića zbog njegovog kritičnog zdravstvenog stanja. Iako je njegovo zdravlje i dalje loše, vest o povratku u Srbiju ga je obradovala i dala mu novu snagu da izdrži do trenutka kada će napustiti zatvor u Finskoj.
Ovu informaciju za „Novosti“ je potvrdio pukovnik Miodrag Jevtić, koji je Pavkovićev dugogodišnji saradnik i prijatelj, kao i autor njegove biografije. Jevtić je istakao da se sa generalom čuo i da nije precizno poznato kada će biti pušten, ali da su potrebni papiri već stigli iz Srbije, te da se očekuje da će se to desiti u narednih dan-dva. U razgovoru, Jevtić je rekao: „Verovali smo u čudo i ono se desilo; general je konačno pušten, za šta smo se borili dva meseca, uz punu podršku države.“
Iako je država odmah poslala svu potrebnu dokumentaciju za Pavkovićevu slobodu, Mehanizam u Hagu je dugo odlagao odluku. General je ozbiljno bolestan, s recidivom raka bešike koji mu je dijagnostikovan pre više od 20 godina dok je još bio u Srbiji. Jevtić napominje da je Pavković u međuvremenu značajno oslabio, te nije mogao da jede, dok su mu finski doktori odbili infuziju, naglašavajući da to „nije uobičajeno u njihovom protokolu.“ Na molbe njegove ćerke Marije za intervenciju, lekari su se ponašali nezainteresovano, što je dodatno pogoršalo njegovo stanje.
„Da su sistematski pregledi bili na razini, uočili bi da se rak vratio. Nažalost, njegovo stanje se brzo pogoršalo, a nakon vraćanja u neuslovnu zatvorsku ambulantu, situacija je postala kritična“, rekao je Jevtić. Tokom protekla dva meseca, je imao svakodnevne kontakte sa generalom koji, iako fizički oslabljen, nije gubio mentalnu snagu. Pavković se nadao puštanju, ali nije verovao da će Haga doneti takvu odluku s obzirom na to da mu je do isteka kazne ostalo manje od dve godine.
Podrška države bila je ključna faktor u Pavkovićevom procesu puštanja. Ambasada Srbije u Finskoj bila je u stalnom kontaktu sa generalom i Mehanizmom, tražeći informacije o statusu njegovog zahtjeva za slobodu. „Generalu je značila podrška njegove države i to mu je davalo nadu da bi Haga mogao popustiti. Nažalost, to nije bila situacija u slučaju generala Ratka Mladića, koji je takođe veoma bolestan, a njegov zahtev je više puta odbijen“, rekao je Jevtić.
„Najvažnije je da se Pavković što pre vrati kući, gde će naši lekari sigurno učiniti sve što mogu da mu pomognu“, naglasio je Jevtić. General je već jednom pobedio tešku bolest, a postoji nada da će to uspeti i sada, iako su mu finski lekari nemarom značajno umanjili šanse. „Naš narod, Srbi, uvek se bore i nikada ne odustaju. Pavković je to i pokazao tokom rata kada je zajedno sa svojim vojnicima hrabro braniio Kosovo i Metohiju“, dodao je.
Vest o Pavkovićevom puštanju obelodanio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić iz Njujorka, ističući da se povratak u Srbiju očekuje nakon formalnog aneksa Ministarstva pravde, za koji Jevtić kaže da je već dostavljen. Predsednik je obznanio: „Idemo po generala da konačno ugleda sunce slobodnog neba Srbije.“ Ove reči su obradovale ne samo Pavkovićevu porodicu već i njegove prijatelje, kolege, kao i vojnike kojima je komandovao tokom ratova.
Sada, uz očekivanje njegovog povratka, mnogi se nadaju da će general dobiti neophodnu medicinsku pomoć i podršku kako bi se uspeo oporaviti i nastaviti sa svojim životom u otadžbini.




