Reno poslije 50 godina izlazi iz F1

Aleksandar Radosavljević avatar

Francuski proizvođač automobila Renault najavio je da će ukinuti program za proizvodnju i razvoj motora za Formulu 1 od 2026. godine kao dio svog plana transformacije pod nazivom „Hipertek“. Ovaj plan uključuje zatvaranje odjela za razvoj motora F1 u fabrici Renaulta, dok će se ista namijeniti za razvoj električnih motora i baterija, kao i za preostale aktivnosti u motosportu. Ovo označava kraj 50-godišnje tradicije Renaulta u Formula 1, jer je kompanija bila pionir u razvoju turbo-motora od 1977. godine. Renault je kontinuirano proizvodio motore za bolid F1, osim u periodu od 1998. do 2000. godine. Trenutno se Renaultovi motori koriste za bolid Alpine tima koji je postigao 13 bodova na 18 trka u ovoj sezoni. Tim još uvijek nije objavio čije će motore koristiti od 2026. godine. Svi zainteresirani mogu pratiti Renault na društvenim mrežama poput Facebooka, Instagrama i Twittera.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika