Sankcije Evropske unije prema nekim zemljama i dijalog sa Srbijom postali su ključne teme koje dominiraju političkom scenom Kosova u poslednje vreme. Iako su ove teme od esencijalne važnosti za budućnost države, tokom predizborne kampanje za parlamentarne izbore, koji će se održati u nedelju, o njima se veoma malo govori. Političke stranke, čini se, izbegavaju da se upuste u duboku analizu ovih pitanja, što bi moglo imati značajne posledice za građane i buduću politiku Kosova.
Analitičari ističu da stranke ne bi smele ignorisati ova pitanja, jer aktuelne sankcije koje EU nameće, kao i dijalog sa Srbijom, imaju direktan uticaj na ekonomsku i političku stabilnost Kosova. Mnogi građani nisu u potpunosti svesni posledica ovih tema, a upravo zato je važno da se ponude jasno definisana rešenja koja bi mogla pomoći u razumevanju i rešavanju aktuelnih problema.
Naime, sankcije EU su često usmerene na poboljšanje ljudskih prava i vladavine prava, a one mogu imati dugoročne efekte na ekonomsku situaciju i međunarodne odnose Kosova. Kako bi se postigla bolja integracija u Evropsku uniju, od kosovskih političkih lidera se očekuje da preduzmu konkretne mere. Međutim, čini se da se tokom kampanje teme ekonomske krize i unutrašnjih političkih nesuglasica čine važnijim od strategija za izlazak iz trenutačnog stanja ili postizanje dijaloga sa Srbijom.
S druge strane, dijalog sa Srbijom, kao izuzetno delikatna tema, zahteva temeljne analize i ozbiljne političke odluke. Srbija i Kosovo su se obavezali na dijalog posredovan od strane EU, ali napretka u ovom pravcu nije bilo dovoljno. Građani Kosova očekuju da će nova vlast doneti konkretne korake u pravcu poboljšanja međusobnih odnosa, ali, kako se trenutno čini, političke stranke su oprezne u kabinetima dok predizborna retorika ostaje fokusirana na međusobne napade i politički populizam.
Stručnjaci upozoravaju da bi političke stranke trebalo da predstave konkretne i ostvarive planove koji se tiču sankcija EU i dijaloga sa Srbijom, jer nema sumnje da će ovo pitanje imati uticaj na buduće generacije. Pristupanje EU je jedan od glavnih ciljeva Kosova, a u tom procesu dijalog sa Srbijom ima ključnu ulogu. Zbog toga je važno da se pitanja koja se tiču odnosa sa Beogradom ne izbegavaju, već da se otvoreno diskutuje o svemu što se dešava, kako bi građani doneli informisane odluke na izborima.
Osim toga, političke stranke treba da angažuju stručnjake koji se bave ovim temama, jer je domaća javnost često prilično usamljena u svojim analizama. Intelektualci, analitičari, ali i predstavnici civilnog društva, mogu da doprinesu boljem razumevanju ovih pitanja i pomognu strankama da formulišu svoje strategije. Umesto da se fokusiraju na kratkoročne političke poene, stranke bi trebalo da prikažu dugoročne vizije koje će obezbediti prosperitet Kosova u okviru evropskih integracija.
Predstojeći izbori mogu postati prilika da se čuje jasno izgrađena strategija o tome kako Kosovo planira da se nosi sa evropskim sankcijama i kakav plan ima u vezi sa dijalogom sa Srbijom. Mnogi građani žele da čuju konkretne odgovore i rešenja, a ne apstraktne tvrdnje koje se lako mogu zaboraviti nakon izbora. Konačno, uspeh dijaloga i politike koja se vodi prema EU zavisiće od sposobnosti novih lidera da prepoznaju i reše stvarne izazove sa kojima se suočava Kosovo.