Savetovala građane u medijima pa uhapšena zbog sumnje da ih je varala

Aleksandar Radosavljević avatar

U okviru velike akcije na suzbijanju korupcije, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, danas je došlo do hapšenja načelnice za toksikologiju na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA). Reč je o prof. dr Jasmini Jović Stošić, koja obavlja funkciju načelnice Klinike za urgentnu i kliničku toksikologiju u ovoj uglednoj zdravstvenoj instituciji.

Prema informacijama koje su dostupne, postoji osnovana sumnja da je prof. Jović Stošić učestvovala u nezakonitim radnjama tako što je građanima naplaćivala skuplje preglede, uprkos tome što su dolazili u kliniku radi toksikoloških analiza koje bi trebale da budu dostupne po zakonu. Na ovaj način, smatra se da je obmanula pacijente i stekla protuzakonitu korist na račun onih koji su se zatekli u teškim situacijama.

Klinika za toksikologiju na kojoj je ona načelnica deo je Nacionalnog centra za kontrolu trovanja na VMA. Ova klinika pruža važne medicinske usluge u oblasti prevencije i terapije trovanja hemijskim materijama, kao i informisanja o dejstvu raznih otrova na ljudski organizam. Takođe, bavi se detekcijom hemijskih materija u biološkim uzorcima, vodi, zemljištu i vazduhu, kako bi se omogućila adekvatna medicinska pomoć i otklonile posledice trovanja.

Prof. dr Jasmina Jović Stošić je specijalizovana u lečenju akutnih trovanja i njena klinika radi 24 časa dnevno, sedam dana u nedelji. Ovaj aspekt njenih profesionalnih obaveza bio je istaknut u brojnim medijskim intervjuima, u kojima je često govorila o problemu trovanja alkoholom. Prema njenim rečima, od 2.000 pacijenata godišnje koji se jave na lečenje, veliki broj je upravo onih koji su se otrovali alkoholom, što dodatno naglašava potrebu za svesti o ovoj tematici.

Hapšenje protkano ovim skandalom dogodilo se kada su pripadnici Vojne policije, po nalogu tužilaštva, ušli u VMA, što je izazvalo veliku pažnju javnosti. S obzirom na značaj institucije i poziciju dr Jović Stošić, ovaj događaj budi sumnju ne samo u vođenje klinike već i u celokupni sistem zdravstvene zaštite.

Pitanje korupcije u zdravstvu postala je ključno u poslednjim godinama, sa brojnim prijavama i istragama koje su otkrile razne oblike zloupotreba. Stručnjaci ukazuju da su ovakve slučajeve potrebno istražiti do kraja kako bi se učvrstila sigurnost pacijenata i povratilo poverenje u zdravstveni sistem. Pacijenti, kao i šira javnost, postavljaju pitanja o tome koliko još predstavnika zdravstvenih institucija može biti uključeno u ovakve nelegalne aktivnosti.

U trenutku kada je naročito važno jačati transparentnost i odgovornost u zdravstvu, hapšenje dr Jović Stošić dolazi kao alarmantna opomena o potrebi za napredovanjem pravilnika i procedura u organizaciji zdravstvene zaštite. Javnost, a posebno pacijenti, očekuju brze i efikasne reagovanja tužilaštva i drugih nadležnih organa kako bi se slične situacije više ne ponavljale.

Ovaj slučaj će sigurno imati dalekosežne posledice, kako za samu ustanovu, tako i za način na koji se organizuje pružanje zdravstvenih usluga u Srbiji. U narednim danima i nedeljama, pratit ćemo razvoj situacije i moguće nove informacije koje će izaći u javnost, posebno vezano za ponašanje drugih aktera u ovom sistemu. Važno je da se u ovakvim slučajevima deluje brzim i odlučnim merama kako bi se osiguralo da se problemi s korupcijom ne nastavljaju unutar jedne od najvažnijih javnih službi.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika