Rusija je navodno angažirala vojnike iz Sjeverne Koreje kako bi ojačala svoje trupe u borbi protiv ukrajinskih snaga u Kurskoj oblasti. Prema ukrajinskim vojnim obavještajnim podacima, Moskva planira popuniti svoje redove vojnicima koje šalje Kim Jong Un, a očekuje se da će biti uključeni u borbene operacije na jugozapadu zemlje.
Rusija svakodnevno osvaja nove teritorije, ali trpi i gubitke, koje planira nadoknaditi formiranjem „specijalnog buriatskog bataljona“ sa sjevernokorejskim vojnicima. Bataljon će imati oko 3.000 vojnika opremljenih lakim naoružanjem i municijom.
Američki Pentagon je upozorio da bi sjevernokorejski vojnici mogli biti uključeni u borbe, te da bi mogli završiti kao „topovsko meso“ na bojnom polju. Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski potvrdio je da se sjevernokorejske snage sve više uključuju u sukobe na strani Rusije, a saradnja između Moskve i Pjongjanga se širi na slanje ljudstva, a ne samo vojne opreme.
Nedavno je objavljeno da su šest sjevernokorejskih vojnika poginuli u borbama kod Donjecka, a južnokorejski zvaničnici smatraju da su dalji transferi trupa vrlo mogući zbog sve bliže vojne saradnje između Rusije i Sjeverne Koreje u okviru Sporazuma o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu.




