Sa izložbom o uništavanju prirode u Srbiji koju su organizirali poslanici Ekološkog ustanka u holu parlamenta, topic sport u Srbiji postao je litijum kopanja, iako nije na dnevnom redu. Na konferenciji za novinare u Narodnoj skupštini, poslanici su prikazali fotografije koje svedoče o uništavanju prirode tokom vladavine Srpske napredne stranke. Lider Ekološkog ustanka, Aleksandar Jovanović Ćuta, pozvao je građane da se pridruže protestima protiv kopanja litijuma i da preplave ulice Srbije. Upozorio je da će se Srbija preorati, sa izgradnjom više od 40 novih rudnika, te da će se stanovnicima jednog dana doći u dvorište i reći da se moraju iseliti jer će se tu otvoriti rudnik. Kritikovao je SNS za ekološke probleme u zemlji i optužio ih za planiranje otvaranja brojnih rudnika.
Jovanović je istakao da je Srbija postala ekološka crna rupa, a da su fotografije prikazane na izložbi dokaz za te tvrdnje. Optužio je vlast da je zemlju pretvorila u najzapadniju kinesku provinciju, nakon što je dala zemljište kompaniji Ziđin. Upozorio je da će doći do opšte pobune zbog ekoloških zločina koji ne smiju ostati nekažnjeni. Poslanica Ekološkog ustanka, Danijela Nestorović, je istakla da su građani prisiljeni da se bore protiv kopanja litijuma i da neće dozvoliti održavanje referenduma ili javne rasprave o tome. Naglasila je da je mišljenje struke i nauke najvažnije u ovom slučaju, te da je SANU dala najbolju definiciju problema.
Na kraju, Jovanović je pozvao predsednika Odbora za ekologiju, Milimira Vujadinovića, da prokomentariše fotografije izložene na konferenciji. Podaci koje je izneo Jovanović pokazuju da je više od sto reka u Srbiji gurnuto u cevi, a velike površine šuma su uništene. Ekološki zločini neće zastareti i krivci će odgovarati kada se promeni vlast u zemlji. Poslanici Ekološkog ustanka su pokazali građanima da je ekološka katastrofa u Srbiji stvarna i da je potrebno hitno reagovati kako bi se sačuvala priroda. Na građanima je sada da se pridruže protestima i da se zajedno bore za očuvanje životne sredine.




