Specijalna bolnica u Vršcu dobija savremeni aparat, prvi u državnoj ustanovi u južnom Banatu

Aleksandar Radosavljević avatar

Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti „Dr Slavoljub Bakalović“ u Vršcu na jesen će dobiti magnetnu rezonancu, čime će postati jedina državna ustanova u južnom Banatu sa ovim neinvazivnim dijagnostičkim aparatom. Ovaj novitet predstavlja značajan iskorak za pacijente iz regiona, jer će omogućiti besplatne preglede uz uput, čime će se smanjiti potreba za putovanjima do Beograda ili Novog Sada, ili pak za skupe privatne preglede.

Magnetna rezonanca, vredna oko 1,6 miliona evra, biće deo prekograničnog projekta „Rana dijagnoza – živeti dobro sa demencijom“, koji se realizuje u saradnji s bolnicom iz rumunskog grada Rešica. U sklopu projekta, planirano je i proširenje postojećeg dijagnostičkog centra, kroz dogradnju novog krila gde će biti instaliran aparat.

Prema rečima direktorke bolnice, dr Jelene Đokić, građevinski radovi se privode kraju, a prva upotreba magnetne rezonance očekuje se već oko Nove godine. Ona ističe da je uređaj prilagođen komfornijem pregledu, poseduje veći otvor i dolazi s dva izmenljiva stola za pripremu pacijenata. Uređaj omogućava brže preglede celog tela u jednom snimanju, uz korišćenje specijalizovanih softvera za preciznije nalaze.

Dijagnostički centar specijalne bolnice već danas nudi razne dijagnostičke usluge, uključujući skener, rendgen i ultrazvuk, a trenutno radi dvoje radiologa, dok su još dvoje mladih lekara na specijalizaciji. Kako bi se olakšalo korišćenje novog aparata, bolnica planira saradnju sa stručnjacima iz beogradskog Urgentnog centra.

Jedna od bitnih prednosti nove magnetne rezonance je i to što će bolnica nastaviti da održava efikasne procedure, s obzirom na to da u trenutnom dijagnostičkom centru ne postoje liste čekanja za skener. Prema rečima načelnika odeljenja, dr Milutina Ivkovića, dnevno se obavi između 15 i 20 skener pregleda, kao i desetak ultrazvuka i oko 15 rendgenskih pregleda. Plan je da se i sa magnetnom rezonancom održi slična efikasnost.

Lokalna samouprava već je ponudila pomoć bolnici u edukaciji lekara i tehničara za rad na ovom aparatu. Gradonačelnica Vršca, Dragana Mitrović, naglašava važnost obuke zaposlenih, jer će pravovremena dijagnostika spasiti mnoge živote. Takođe, pohvalila je dosadašnji rad bolnice koja je kroz različite projekte izgradila i Centar za Alzheimerovu bolest, u kojem su doživotno zbrinuti pacijenti sa tom bolesti. U planu je i izgradnja objekta za rehabilitaciju pacijenata koji su preživeli šlog, što dodatno svedoči o proaktivan pristupu lokalne samouprave i bolnice u unapređenju zdravstvene zaštite u regionu.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika